12.08.2014

PARKING NA MIARĘ DZISIEJSZYCH CZASÓW

Osiedle Teklin powstawało w latach 1980-1995, kiedy ograniczenia materiałowe
i realizacyjne odznaczały swój wpływ na rozwiązaniach projektowych proponowanych przez urbanistów. Rzadkiej zabudowie towarzyszyły skromne rozwiązania drogowe, ciągów pieszych, uliczek które, już w pierwszym okresie po oddaniu do użytku, z trudem mieściły parkujące na ulicy samochody.

Tymczasem posiadanie samochodu tak spowszechniało, że w kolejnych latach przybywało ich coraz więcej. Ich parkowanie stawało się problemem dla wielu użytkowników. Dzisiaj możemy śmiało stwierdzić, że ich liczba zwiększyła się ponad
5-krotnie. To dlatego, od wielu już lat, Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa, modernizując kolejne ciągi piesze i uliczki w osiedlach projektuje i poszerza je o zatoki parkingowe. Tam gdzie jest to możliwe buduje nowe parkingi wewnątrz osiedli. Tak było na os. Żeromskiego, w os. Kościuszki, os. Centrum i na Teklinie przy bl. 23. Tak się teraz odbywa w os. Teklin w rejonie budynków 10,11 i 12. Osiedle Teklin musiało odstać trochę
w kolejce ponieważ ciepłownicy w ostatnim okresie realizowali i realizują aktualnie, rozbudowane  programy modernizacyjne na swoich sieciach zewnętrznych, wykorzystując pozyskane środki unijne. Natomiast modernizacje dróg i chodników można podejmować po zakończeniu wszelkich prac pod ziemią. I tak się to dzieje obecnie. W tym roku możliwe było przystąpienie do modernizacji drogowych w rejonie Starego Teklina, gdzie ciepłownicy zakończyli roboty w roku ubiegłym.

Parking zlokalizowany przy skrzyżowaniu ulic Girarda i Kap. Pałąca był pierwszym który można było poddać modernizacji. Parking do którego wjazd był czynnikiem kolizyjnym
i niebezpiecznym (w nadmiernej bliskości skrzyżowania ulic), składał się z dwóch części mieszczących 10 i 24 samochody. W ostatnim okresie upychało się na nich od 40 do 50-ciu wozów, przy czym wiele z nich parkowało na trawnikach i ciągach dla pieszych.

Ocena wielkości powierzchni działek w rejonie modernizowanego parkingu i skala potrzeb ze strony użytkowników, pozwoliła przyjąć założenia poszerzenia parkingu. Projektant zaproponował likwidację mniejszego zespołu parkingowego i rozszerzenie go wraz z dojazdami na wolne i niewykorzystywane działki w jego rejonie.

Powstanie zatem z tej części nowy parking, który posiadać będzie 57 stanowisk postojowych. Powstanie nowa, poszerzona i przesunięta dalej od skrzyżowania ul. Girarda
i Kap. Pałaca, droga dojazdowa do parkingu. Mieszkańcy zyskają nowe, wygodne
i bezpieczne ciągi piesze pozwalające na dojście do ul. Kap. Pałaca.

Pozostanie na razie druga część starego parkingu, do którego będzie doprowadzona nowa droga wjazdowa z ulicy. Łącznie więc, po zakończeniu tegorocznych robót na obydwu parkingach będzie mogło parkować max. 81 samochodów

Projekt realizacji parkingu przebył długą drogę uzgodnień, w tym środowiskowych oraz z samorządem spółdzielczym, w tym z Radą Osiedla. Prezydent Miasta, decyzją
z 13.01.br zezwolił na usunięcie z pola realizacji 11 drzew, w tym 4 brzozy, 4 krzewy głogu, jarząbu mącznego, jarzębiny i wierzby płaczącej . Drzewa te nie nadawały się do przesadzenia. Zobowiązał w zamian dokonania nasadzeń takiej samej ilości drzew niskopiennych –ozdobnych w wieku min. 5 lat. Posadzimy te drzewa, posadzimy inne dodatkowe oraz żywopłoty o które domagali się w trakcie kolejnych konsultacji mieszkańcy okolicznych domów.

Tereny na osiedlu Teklin, wokół spółdzielczych budynków są bardzo rozległe, wg dzisiejszych normatywów zbyt rozległe. Muszą więc dzisiaj pomieścić dodatkową infrastrukturę osiedlową, która jest tak niezbędna znacznej liczbie naszych mieszkańców.

Zakładamy, że pełne efekty prac będzie można ocenić w m-cu wrześniu br. gdy wszystkie prace zostaną kompleksowo zakończone.

Zarząd ŻSM

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu