19.05.2015

MINIONY SEZON GRZEWCZY TROCHĘ TAŃSZY OD UBIEGŁOROCZNEGO

            Z dniem 4 maja br. zakończyliśmy ogrzewanie naszych mieszkań. Gdyby nie kaprysy pogody, w tym zimne noce, decyzję o wstrzymaniu dostaw ciepła podjęlibyśmy znacznie wcześniej, bo jej przesłanki w postaci upalnych dni pojawiały się od połowy kwietnia. Jednak, w miarę precyzyjne prognozy pogody, sygnalizujące występowanie znacznych chłodów wstrzymywały nasze działania.

            W tym roku, podobnie jak w poprzednim odnotowaliśmy indywidualne interwencje mieszkańców, żądające wcześniejszego wyłączenia ogrzewania budynków, pomimo możliwości zakręcenia grzejników przez użytkownika każdego z lokali. Ale o innym terminie wyłączenia ogrzewania w danym budynku, niż termin ustalony przez kierownictwo spółdzielni dla całości zasobów, może zdecydować większość jego mieszkańców, przesyłając stosowny wniosek do administracji spółdzielczej. Takich wniosków nie było.

            Miniony sezon grzewczy 2014/2015 rozpoczęliśmy z dniem 1 października. Różnica w rozliczeniu z sezonem 2013/2014 polega na tym, że od samego jego początku obciążani byliśmy przez dostawcę wyższą ceną gigadżula energii (wzrost z dn. 01.01.2014 r. o 11 proc.)

Jednocześnie z dniem 1 października 2014 r., ta nowa cena ciepła z PEC-u, zwiększyła się o kolejne 0,6 proc. w wyniku uśrednienia cen energii z PEC-u z nową wyższą ceną z ciepłowni gazowej Geotermii Mazowieckiej.

            Zestawiliśmy wynikowe koszty zakupu energii cieplnej (w opłacie zmiennej) dla wszystkich budynków mieszkalnych w poszczególnych miesiącach minionego sezonu grzewczego z kosztami sezonu ubiegłego.

Wyglądają one następująco:

(wyniki podane w tys. zł)

 

Sezon 2013/2014

Sezon 2014/2015

Wrzesień

124,6

-

Październik

473,1

465,5

Listopad

731,0

715,2

Grudzień

871,5

1.104,8

Styczeń

1.358,2

1.081,9

Luty

965,8

943,8

Marzec

770,0

732,9

Kwiecień

410,0

579,8

RAZEM

5.704,2

5.623,9

            Analiza zestawionych wyników pokazuje, że globalne koszty zakupu ciepła na ogrzewanie, pomimo różnic w cenie zakupu jednostek ciepła, w części sezonu grzewczego
(w sezonie 2014/2015 ceny wyższe) były w minionym sezonie niższe o 80,3 tys. zł od sezonu poprzedniego.

Ale, osoby śledzące miniony sezon stwierdzą, że był on łagodniejszy od poprzedniego. Co się zatem stało?

Ano stało się to, co postulowali specjaliści budownictwa, śledzący z niepokojem procesy zawilgocenia i zagrzybienia naszych mieszkań, w szczególności łazienek.

            Rezygnacja z oprzyrządowania grzejników łazienkowych podzielnikami kosztów spowodowała, że były one przez cały okres sezonu włączone na maksymalny odbiór ciepła (pełne rozkręcenie termozawotów) i dogrzewały łazienki oraz całe mieszkania. Energia zużyta w łazienkach będzie wchodziła do rozliczenia części wspólnej kosztów ciepła budynku i powiększy umowną cenę jednostki ciepła z podzielnika oraz stawkę rozliczaną
z powierzchni lokalu.

            Chcemy jednocześnie poinformować, że ubiegłoroczne podwyżki cen energii cieplnej u producentów i uzyskane wyniki rozliczeń skłoniły nas do zaplanowania wyższych zaliczek na poczet ogrzewania w lokalach. Efektem tego jest dodatni bilans jaki uzyskaliśmy
z naliczonych wpływów z tego tytułu i powstała do zwrotu po rozliczeniu nadwyżka
w wysokości 845,3 tys. zł.

            Tegoroczna akcja odczytowa podzielników będzie się zdecydowanie różnić od ubiegłorocznej. Po 20 latach stosowania podzielników wyparkowych „Optronic”, co do których stosowania mieszkańcy zgłaszali różne zastrzeżenia, wymieniliśmy je na podzielniki elektroniczne Telmetrixstar, zradiowym odczytem.

         Podzielniki te eliminują zakłócenia w rejestracji wyników, takie jak zimne parowanie po sezonie lub pod wpływem dodatkowych źródeł ciepła w lokalu (żelazka, kuchenki, nasłonecznione pomieszczenia itp.) oraz próby ingerencji zewnętrznej.

Każda z takich prób jest sygnalizowana.

            Najważniejszą zaś sprawą jest to, że podobnie jak w przypadku wodomierzy
z nakładką radiową, podzielniki Telmetrix
starrównież są odczytywane zdalnie, bez wchodzenia do lokalu. Takie odczyty już trwają i zakończą się w dniu 26 maja. Natomiast w kompleksie mieszkalnym na os. Piękna przy ul. Spółdzielcza 56÷68, gdzie podzielniki elektroniczne nie posiadają modułu radiowego, odczyty podzielników w lokalach będą dokonywane w dniach 21, 22 i 23 maja br., o czym mieszkańcy zostaną powiadomieni indywidualnie.

            Liczymy także na szybsze niż dotychczas przetworzenie wyników i przesłanie rozliczeń do mieszkańców.

Zarząd ŻSM

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu