02.12.2014r.
PLANY REMONTOWE W ZASOBACH SPÓŁDZIELNI NA 2015 r.
Na listopadowym posiedzeniu Rada Nadzorcza ŻSM zatwierdziła do realizacji plany remontowo-modernizacyjne spółdzielni na 2015r. Projekty planów przygotowane przez Administracje Zespołów Osiedli uwzględniły ocenę stanu technicznego nieruchomości oraz infrastruktury osiedlowej i były poddane konsultacjom z Radami Osiedli.
Przy konstruowaniu zestawu działań niezbędnych do przeprowadzenia w 2015 r. uwzględniono te wszystkie elementy, których poprawa poprzez remont czy modernizację zmniejsza koszty funkcjonowania systemu grzewczego, systemu podgrzania wody w budynku czy koszty użytkowania energii elektrycznej, a więc tego co pozwoli zmniejszyć obciążenie mieszkańców w budynku.
Działania poprawiające stan termoizolacyjny budynków to:
● ocieplenie ścian osłonowych,
● ocieplenie przestrzeni między dachem a lokalami (stropodachu),
● wymiana stolarki okiennej w lokalach, na klatkach schodowych i w otworach piwnicznych (w tym pralnie i suszarnie),
● utrzymanie sprawności pokryć dachowych,
● osłona drzwi wejściowych do budynku, poprzez dobudowę wiatrołapów,
● ocieplenie wyprowadzeń szybów wentylacyjnych i kominów.
W ŻSM po roku 2004 ociepliliśmy ściany osłonowe w 66 budynkach, wykorzystując finansowe współuczestnictwo w tym zakresie, mieszkańców ocieplonego budynku.
W br. ociepliliśmy w ŻSM, jeden budynek przy ul. Środkowej 25/27. Na rok przyszły planowany jest kolejny bl. Nr 8 na os. Kościuszki.
Natomiast zdecydowanie przyspieszyliśmy docieplanie przestrzeni międzydachowej
w budynkach (stropodachów), które zostało przeprowadzone już w 39 obiektach.
Na rok 2015 przewidujemy ocieplić stropodachy (metodą wtryskową) w 24 budynkach.
Jeśli idzie o okna na klatkach schodowych to ich wymianę na nowe zakończyliśmy już
w latach poprzednich i aktualnie wymieniane są okienka piwniczne i okna w pomieszczeniach ogólnego użytku (pralnie i suszarnie). W 2015 r. te pierwsze będziemy wymieniali w 5-ciu budynkach; zaś w 3-ech budynkach w pralniach i suszarniach. Ponadto w 4-ech budynkach będą wymienione drzwi wejściowe.
Pokrycia dachowe będą naprawiane i smarowane na 9-ciu budynkach. Natomiast wiatrołapy budynkowe, poza kilkoma obiektami starej konstrukcji, mamy dobudowane we wszystkich nieruchomościach.
Z kolei działanie termoregulacyjne poprawiające sprawność funkcjonowania instalacji cieplnych to:
● usprawnianie instalacji wewnętrznej c.o. w kierunku prawidłowego rozkładu ciśnienia czynnika grzewczego na wszystkich pionach grzejnych budynku,
● wymiana starych węzłów cieplnych na nowoczesne o dużej sprawności przetwarzania,
z systemami termoregulacji, automatyki i telemetrii,
● zaopatrzenie grzejników lokalnych w termo zawory,
● zaopatrzenie grzejników w podzielniki kosztów ogrzewania, jako elementów motywujących do oszczędności ciepła.
U nas w ŻSM działania termoregulacyjne podjęliśmy w kolejności odwrotnej. Już 20 lat temu pojawiły się w naszych lokalach termozawory grzejnikowe i podzielniki kosztów.
Dzisiaj kiedy, w ostatnich naszych budynkach, producent ciepła likwidując węzły grupowe, uruchomił nowoczesne indywidualne węzły cieplne, szanse na osiągnięcie optymalnych wyników oszczędnościowych są jeszcze większe niż rok temu.
Ponieważ pozostałe elementy działań termoregulacji zostały u nas przeprowadzone , to uzyskiwanie dobrych efektów oszczędnościowych staje się możliwe.
Podstawę do tego dają nowozainstalowane w bieżącym roku w większości lokali, elektroniczne podzielniki ze zdalnym odczytem radiowym.
Ich zastosowanie eliminuje do zera odchylenia jakie mogły być udziałem parowania letniego w obrębie podzielnika i ich wpływu na wynik rozliczeń.
Nasze dalsze działania przy termoregulacji instalacji c.o. i instalacji ciepłej wody
w budynkach, skierujemy na ograniczanie strat cieplnych poprzez doszczelnianie obydwu tych instalacji na jej nieizolowanych fragmentach przechodzących w pomieszczeniach budynków.
Niestety nie jest możliwe przy dzisiejszych uwarunkowaniach finansowych
i techniczno-organizacyjnych, a także przy braku akceptacji mieszkańców na ich wykonanie, przeprowadzenie wymiany starych pionów ciepłej wody na nowe z rur preizolowanych. Groziło by to bowiem istotną demolką ścian w naszych łazienkach, kuchniach czy
w przyległych pomieszczeniach. Niemniej, dla ograniczenia strat cieplnych w procesie dostarczania ciepłej wody do lokali w budynku, co pozwoliłoby zmniejszyć koszty jej podgrzania, będziemy do tego problemu w przyszłości powracali.
Kolejny problem, który podejmujemy w szerszym zakresie to modernizowanie instalacji oświetleniowej, na klatkach schodowych i pomieszczeniach ogólnych. W pierwszej kolejności w budynkach wysokich i tam, gdzie jej zużycie było największe. Polega ono na instalowaniu nowych opraw oświetleniowych z czujnikami ruchu. Instalacje takie funkcjonują już w 4 budynkach, a zużycie energii elektrycznej spadło w nich o ponad 50%. Kierunek ten będzie więc kontynuowany i w 2015 r. zmodernizujemy instalację elektryczną w 6 obiektach.
Poza tymi priorytetowymi kierunkami będziemy realizowali inne prace wynikłe
z programów remontowych i z ocen corocznych przeglądów obiektów. Będą to między innymi:
- malowanie klatek schodowych w 11 budynkach,
- remonty kominów w 3 budynkach,
- remonty instalacji elektrycznej w 19 bud i instalacji odgromowej w 12,
- remonty wiatrołapów w 10-ciu budynkach,
- oraz inne.
Będą kontynuowane prace na spółdzielczych osiedlach, modernizujące i poprawiające stan techniczny naszych ciągów pieszych, dróg osiedlowych i miejsc parkingowych,
w szczególności tam, gdzie zakończone zostały prace PEC-u przy wymianie ciepłociągów.
I tak będą realizowane między innymi:
- remonty chodników w rejonie budynków 8,9,11 os. Batorego, bud. nr 8 os. Kościuszki, bud. nr 1,2,3,4 os. Sikorskiego, bud. nr 12 i 39 os. Teklin,
- remonty dróg wewnątrzosiedlowych- bl. 14,15 os. Wschód, bl. 3 os. Teklin,
- remont parkingu bl. 10-12 Teklin, bl. 31,37 Teklin, bl. 32,33 Teklin.
W sumie na roboty przy drogach i chodnikach oraz miejscach parkingowych przewidujemy nakłady w wysokości 1,66 mln.zł.
W pozycjach instalacje gazowe i dźwigi osobowe plany na 2015r. przewidują nakłady na działania dozorowe, konserwację i eksploatację oraz wynikłe z ocen dozorowych działania remontowe. W sumie koszty działań remontowych przy tych instalacjach przewidziano na poziomie 647 tys. zł.
Ogólnie wielkość nakładów łącznych na wszystkie rodzaje działań remontowo-modernizacyjnych ujętych w planie 2015 r. wyniesie 5,137 mln.zł.
Zainteresowanych szczegółami nakładów odsyłamy do naszej strony internetowej www.zsm.net.pl lub do Administracji Osiedli, bądź działu organizacyjno-prawnego.
Zarząd ŻSM