22.07.2014 r.

PRZEKAZYWANIE WŁASNOŚCI MIESZKANIA

Problem ten występuje w wielu rodzinach, które chcą pomóc dzieciom lub wnukom w zapewnieniu dachu nad głową i umożliwić lepszy start do samodzielnego życia. Spójrzmy zatem jak to wygląda w praktyce.

W polskim prawie wyróżniamy dwie formy przekazania majątku (mieszkania). Są to:

Darowizna – to sposób na przekazanie komuś (niekoniecznie członkowi rodziny) jakiegoś składnika swojego majątku (np. pieniędzy, nieruchomości, rzeczy lub papierów wartościowych).

Zgodnie z Kodeksem Cywilnym poprzez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego.

Spadek – to przeniesienie wszystkich praw i obowiązków należących do spadkodawcy na jego następców prawnych (spadkobierców) w momencie jego śmierci. Do masy spadkowej wchodzą wszystkie składniki majątkowe, wszelkie prawa, ale również wszystkie zobowiązania (długi z tytułu zaciągniętego kredytu). Spadek można przyjąć, można go też odrzucić.

TESTAMENT CZY DAROWIZNA.

Dlatego przed podjęciem decyzji o przekazywaniu mieszkania (np. przez żyjącego dziadka wnukom) należy rozważyć konkretne sytuacje.

a/ Darowizna działa od razu

b/ Testament po śmierci dziadka.

Ale dziadek może się obawiać, że z lokalu w którym mieszka, wnuczek będzie chciał go usunąć do domu opieki lub będzie uprzykrzał mu życie. Można wtedy odwołać darowiznę, chociaż to nie jest proces prosty. Dla jej realizacji niezbędne jest wykazanie rażącej niewdzięczności ze strony wnuka lub wystąpienie sytuacji gwałtownej utraty reszty majątku dziadka (na skutek np. klęski żywiołowej).

Odwołanie darowizny dokonuje się poprzez złożenie pisemnego oświadczenia.

Uwaga: Rozwiązania umowy darowizny nie można żądać po upływie dwóch lat od jej wykonania.

Natomiast testament w całości, lub w poszczególnych fragmentach spadkodawca może odwołać w każdej chwili. Może też dokonywać w nim zmian.

Dlatego spadkodawca nie musi się obawiać, że dziedziczący przestanie o niego dbać, zacznie źle traktować, gdyż ma pewność przejęcia majątku w przyszłości. Stąd dylemat dziadka - testament czy darowizna wydaje się rozstrzygnięty.

MIESZKANIE DLA DZIECKA

Kolejne pytania. Czy kupić mieszkanie na siebie i potem podarować je dziecku? Czy może podarować mu pieniądze, by kupiło sobie samo mieszkanie?

Można tak i tak. Z punktu widzenia podatków od darowizny sprawa jest obojętna. To dlatego, że darowizny (pieniądze czy mieszkanie) od członków najbliższej rodziny są zwolnione
z podatku od spadku i darowizn. Warunkiem zwolnienia jest powiadomienie urzędu skarbowego o przyjęciu darowizny.

Uwaga: z mieszkaniem dla małoletniego dziecka. Tu bezpieczniej jest kupić mieszkanie na siebie i podarować dziecku. Przekazanie pieniędzy małoletniemu i późniejsze dysponowanie nimi przez rodziców wymagać będzie zgody sądu rodzinnego.

Podobnie jest z zamianą podarowanego małoletniemu mieszkania na większe. Lepiej takiej zamiany dokonać przed darowizną, bo na jej przeprowadzenie po tym akcie też wymagana jest zgoda sądu rodzinnego.

ZAPIS WINDYKACYJNY

To taka forma zapisu w testamencie, sporządzonym w formie aktu notarialnego, która
z ogólnej masy spadkowej wybiera konkretny składnik majątkowy (np. mieszkanie) i który to składnik nabywa konkretna osoba z chwilą otwarcia spadku (po śmierci spadkodawcy). Przedmiot zapisu windykacyjnego jest wyłączony z masy spadkowej. Pozostała część spadku nierozdysponowana w formie zapisu podlega normalnemu podziałowi w ramach dziedziczenia. Ważne, że osoba która przyjęła mieszkanie poprzez zapis windykacyjny nadal może uczestniczyć w postępowaniu spadkowym, a jej udziały w tym dziedziczeniu nie są
w żadnym stopniu ograniczone.

UWAGA: to ważna forma gwarantująca przekazanie mieszkania wskazanej przez spadkodawcę osobie.

Jeszcze jedna forma przekazania – darowizna na wypadek śmierci – jest przygotowana w polskim prawie spadkowym. Póki co Parlament nie podjął jednak prac nad przygotowanymi projektami rozwiązań.

PODATEK OD SPADKÓW I DAROWIZN

Dla zainteresowanych przekazaniem mieszkania w obrębie najbliższej rodziny nie jest on istotny. Z prostego powodu – od kilku lat najbliższa rodzina tego podatku w ogóle nie płaci. Musi dopełnić jednak kilku prostych formalności. Niezależnie od wielości i wartości przekazywanego majątku spadek i darowizna są objęte zwolnieniem podatkowym.

Trzeba pamiętać że w przepisach o podatku spadkowym najbliższa rodzina to nie to samo co najbliższa rodzina w życiu. Nie należy do niej teść, teściowa oraz zięć czy synowa.

Najbliższą rodziną w podatku spadkowym są: małżonek, rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki, pasierbowie, ojczym, macocha, rodzeństwo. Przekazane od tych osób składniki majątku (chyba, że ich wartość nie przekracza 9637 zł) należy zgłosić w urzędzie skarbowym na specjalnym formularzu (w okresie do 6-ciu miesięcy po darowiźnie). To warunek zwolnienia z podatku.

Darowiznę pieniężną należy przekazać na konto bankowe obdarowanego. Niekiedy jednak podatek trzeba zapłacić w zależności od stopnia pokrewieństw łączącego spadkobiercę czy obdarowanego ze spadkodawcą bądź darczyńcą. Są oni ujęci w trzech grupach podatkowych.

Grupa pierwsza – są tu teściowie, synowa, zięć. Też do tej grupy należy najbliższa rodzina, która zapłaci podatek tylko wtedy gdy nie spełni warunków zwolnienia podatkowego (brak zgłoszenia spadku lub darowizny w urzędzie skarbowym, brak pośrednictwa poczty lub banku przy przyjmowaniu pieniędzy).

Grupa druga – to dalsza rodzina: ciotki, wujkowie.

Grupa trzecia – osoby niespokrewnione.

Podatek płaci się wg skali podatkowej, w sposób progresywny dla poszczególnych grup.

W podatku spadkowym jest też specjalna ulga mieszkaniowa dla osób, które nie mają zwolnienia z tego podatku. Ulga obejmuje mieszkania o powierzchni do  110 m kw.

Zarząd ŻSM

 

Ps. Tekst sporządzono w oparciu o materiały z „Gazety Wyborczej”.

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu