08.04.2014 r.

MIJAJĄCY SEZON GRZEWCZY TAŃSZY OD UBIEGŁOROCZNEGO

Wiosnę mamy na całego od ponad miesiąca. Gdyby nie zimne noce, wcześniej zrezygnowalibyśmy z dostawy ciepła ogrzewającego spółdzielcze budynki – bo większość z naszych mieszkańców powyłączała już swoje grzejniki. Ale większość to nie wszyscy,
a ci pozostali mają prawo do ogrzewania mieszkania przez cały czas trwania sezonu grzewczego, aż do jego zakończenia. O tym kiedy to nastąpi zdecydujemy w najbliższych dniach.

Obecny sezon grzewczy 2013/2014 rozpoczął się u nas bardzo wcześnie, bo już
w trzeciej dekadzie miesiąca września, równo z zakończeniem kalendarzowego lata. Zakup ciepła w miesiącu wrześniu, kiedy jeszcze  nie zbieraliśmy zaliczek od mieszkańców kosztował nas 123,7 tys. zł. Ale już kolejne miesiące sezonu, z IV kw. ubiegłego roku, okazały przyjazne dla spółdzielczych kieszeni i wykazały w stosunku do sezonu 2012/2013 dodatnie saldo w wysokości 317,7 tys. Zł.

Z dniem 1 stycznia br. zostaliśmy jednak przytłoczeni nowymi taryfami producenta ciepła. PEC nie zmieniał taryf przez dwa ostatnie lata, ale tegoroczna zmiana sygnalizowana wcześniej jako średnia podwyżka w wysokości 8 procent, w większości została skierowana do opłaty zmiennej, na wzrost ceny jednostki GJ. Wyniósł on blisko 11 procent i o tyle powiększoną ceną jesteśmy fakturowani za ciepło dostarczane po 1 stycznia br.

Nie mamy jeszcze, co jest oczywiste , kosztów tegorocznego sezonu grzewczego, który nadal trwa. Mamy natomiast koszty zakupu ciepła za niepełny okres, bez miesiąca kwietnia.

Możemy zatem porównać te koszty z analogicznym okresem z poprzedniego sezonu grzewczego. Wyglądają one następująco:

/wyniki podane w tys. zł/

 

Sezon 2012/2013

Sezon 2013/2014

Wrzesień

-

123,7

Październik

531,6

452,1

Listopad

697,5

708,6

Grudzień

1.245,1

872,1

Styczeń

1.180,3

1.328,2

Luty

984,4

939,7

Marzec

1.126,0

748,0

 

Z przedstawionych danych wynikają globalne koszty zakupu ciepła na cele grzewcze w tym okresie które wyniosły 5.172,8 tys. zł. i były niższe od kosztów w analogicznym okresie sezonu 2012/2013 o 592,2 ty. zł. (tj. o 9,44 proc.).

Cztery z sześciu miesięcy bieżącego sezonu grzewczego były tańsze niż ubiegłoroczne, w tym grudzień i marzec w sposób zdecydowany, bo o ponad 30 proc. Dwa miesiące: listopad i styczeń były nieco droższe. No i ten chłodny wrzesień, który zmusił do wcześniejszego rozpoczęcia sezonu grzewczego.

Te wstępne koszty, dobrze prognozują co do wyników rozliczeń ciepła
w poszczególnych lokalach i zakładają u większości zwroty po ich przeprowadzeniu. Przypomnieć bowiem należy, że zmianie taryf cieplnych w PEC-u, towarzyszył 5 procentowy wzrost zaliczek za ciepło jakie od stycznia wnoszą nasi mieszkańcy.

Warto zatem śledzić pełne koszty kończącego się sezonu grzewczego i oczekiwać z nadzieją na pomyślne rozliczenie.

Działania odczytowe zostaną podjęte tuż po zakończeniu grzania, od początku maja, a ich harmonogram zostanie zamieszczony na stronie internetowej naszej spółdzielni (WWW.zsm.net.pl). Przeprowadzać je będzie Zakład Konserwacyjny „REM-KON” mający siedzibę na ul. Okrzei 57. /tel. 855 3053/

W trakcie tegorocznego sezonu grzewczego spotykaliśmy się ponownie
z powtarzającymi się sugestiami mieszkańców o potrzebie przemieszczenia podzielników zainstalowanych zgodnie z instrukcją firmy rozliczającej (na 2/3 wysokości grzejnika) na jego niższy poziom, tam gdzie grzejnik jest chłodniejszy.

Pragniemy wyjaśnić, że nie jest to możliwe i jest całkiem pozbawione sensu. Przeniesienie wszystkich podzielników w budynku na ten poziom (bo tylko takie rozwiązanie mogłoby wchodzić w grę) zaskutkowałoby wielokrotnie niższym odparowywaniem płynu
w podzielnikach, przy tym samym zużyciu ciepła w budynku i w lokalach – co rejestruje ciepłomierz budynkowy. Zmniejszyłaby się kilkakrotnie suma kresek zarejestrowanych na podzielnikach, co skutkowałoby wielokrotnym wzrostem ich „umownej ceny”
w dokonywanych rozliczeniach. Zatem kilkakrotnie spadła by rozdzielczość i dokładność rozliczenia – a przecież nie o to przy korzystaniu z podzielników chodzi.

Druga podnoszona sprawa, to kwestia problemu „parowania zimnego” podzielnika poza sezonem grzewczym, czy przy korzystaniu w jego pobliżu z innych źródeł ciepła (kuchnia gazowa, żelazko itp.), pomimo, że ich wpływ na wynik rozliczeń jest minimalny. Problem ten przestał występować w tych lokalach, gdzie mamy zainstalowane podzielniki elektroniczne firmy METRONA czy POWOGAZ-u. Podzielniki te rejestrują jedynie ciepło grzejnika, gdyż pracują tylko w warunkach wysokiej różnicy temperatur. Nie rejestrują natomiast ciepła powietrza (latem) czy ciepła ze źródeł w sąsiedztwie.

Chcemy czytelników poinformować, że obsługująca globalnie nasz system rozliczeń firma Metrona, zamierza w ramach swoich dotychczasowych zobowiązań wymienić podzielniki wyparkowe na podzielniki elektroniczne, ze zdalnym odczytem.

Pozwoliłoby to wyeliminować dokuczający wielu osobom problem „zimnego parowania” a jednocześnie zlikwidować obowiązek pobytu w domu na czas dokonywania odczytu i wymiany kapilar w podzielnikach. Skończyłyby się również podchody i dywagacje na ich temat ze strony potencjalnych oszustów, próbujących zmniejszyć zarejestrowane zużycie ciepła w swoim lokalu, kosztem ich sąsiadów.

O wszystkich działaniach w tym zakresie, jakie będą prowadzone poinformujemy czytelników w  kolejnych tygodniach.

 

Zarząd ŻSM

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu