26.11.2013r.

Od Redaktora

 

CZY TO ABY NASZE PAŃSTWO?

 

 

Szanowni Państwo,

świat zmienia się szybko. Nasze życie sprzed czterdziestu, trzydziestu lat to inna rzeczywistość. Tęskniliśmy za świeżymi bułeczkami. Papier toaletowy byl dobrem powszechnie pożądanym. Całymi godzinami czekaliśmy na połączenie telefoniczne z innym miastem. Atom był najmniejszą cząstką materii składającą się z jądra i elektronów.

Dziś samochód przestał być luksusem. Nadmiar towarów w sklepie zlikwidował kolejki
i odebrał radość z upolowania czekolady. Człowiek przygotowuje ekspedycję na Marsa. Naukowcy podzielili atom na liczne cząstki elementarne o niezwykłych właściwościach. Zmieniło się prawie wszystko, nawet sposób myślenia.

Pozostały jednak liczne ludzkie zgryzoty. Jedną z ważniej­szych jest brak mieszkań. Kiedyś na własne lokum ludzie czekali latami - chyba że mieli znajomości. Państwo promo­wało budowę mieszkań spółdzielczych i zabierało 80% do podziału dla swoich. Dziś wymyśla program MdM, promuje deweloperów, a beneficjentom programu zabiera spokojny sen. Młodzi ze zdolnością kredytową pójdą do banku, zadłużą się na kilkadziesiąt lat. Ci, którzy nie są partnerami dla banku i  dewelopera, radzą sobie w różny sposób. M. Piasecki w art. „Ostra walka o meldunek" („Rzeczpospolitd", 19.-20.10.2013) podaje, że l min 114 tys. osób nie ma adresu zameldowania. Z tego ogromna .część nie ma się gdzie zameldować'! Brak mieszkania i stałego adresu upośledza aktywność. Nie zarejestrują cię jako bezrobotnego, nie zrobisz licencji, nie dostaniesz kredytu! Ludzie w desperacji próbują wszystkiego. Zamieszkują w ogródkach działkowych i skła­dają wnioski o meldunek. Niektórym to się udaje. Inni nie mają żadnych szans na normalne życie.

Czy uprzywilejowane przez państwo spółdzielnie mieszka­niowe mogłyby to zmienić? Przecież w historii powojennej to właśnie one dawały dach nad głową mieszkańcom polskich miast. Myślę, że to możliwe i nieutopijne. Czy idea budowy tanich mieszkań jest bardziej szalona niż szukanie „boskiej" cząstki elementarnej? Tę cząstkę naukowcy znaleźli!

Maria Niedzielska

Ps. Autorka jest redaktorem Naczelnym miesięcznika „DOMY SPÓŁDZIELCZE”.

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu