04.12.2012 r.

ODŁĄCZANIE ANALOGOWEGO NADAWANIA TRWA.
TOWARZYSZĄ MU TEŻ ZAGROŻENIA

Według danych firmy Nielsen Audience Measurment badającej telewizyjną widownię wynika, że około 4,31 mln gospodarstw domowych w Polsce odbiera tylko naziemną telewizję. Pozostałe korzystają z płatnego sygnału platform satelitarnych bądź z kablowych. Przyjrzyjmy się jakie problemy towarzyszyć im mogą przy przełączeniu ich odbioru na sygnał cyfrowy..

Pierwszym obszarem w kraju, który całkowicie przeszedł z dniem 7 listopada br. na cyfrowe nadawanie naziemne było województwo lubuskie. W dniu 28 listopada przeszły Wielkopolskie i Pomorze. Cały kraj zakończy ten proces z końcem lipca przyszłego roku
(u nas, na Mazowszu system nadawania zmienia się z dniem 19 marca 2013 r.).

Łącznie w kraju będzie siedem etapów stopniowego odłączenia sygnału analogowego. Po zakończeniu ostatniego z nich znikną z eteru i wizji bezpłatne kanały odbierane dotychczas przez zwykłą dachową lub pokojową antenę, które od tej pory będzie można oglądać także za darmo, ale po kupieniu odpowiedniego (nowego) telewizora albo po wyposażeniu starszych modeli w odpowiednie dekodery.

UWAGA: Odbiorcy programów w systemie kablowym ŻSM – ISKO, odbieranego
w paśmie analogowym, a posiadający stare telewizory nie będą musieli po 19 marca 2013 r. wymieniać ich na nowe, ani kupować dekoderów.

Jeszcze przez około 2 lata po przełączeniu sygnał w naszym systemie kablowym będzie miał postać analogową. Jest to efektem jego przetwarzania w urządzeniach dekodujących będących na wyposażeniu studia odbiorczego firmy ISKO.

Ponieważ jednak, produkcja tych urządzeń w kraju już ustała, to przewidujemy, że za około
2 lata, kiedy urządzenia te ulegną wyeksploatowaniu, będziemy zmuszeni do zaniechania przetwarzania, jedynego jaki będzie występował w przestrzeni, sygnału cyfrowego na sygnał analogowy. I dopiero na ten moment muszą być przygotowani nasi mieszkańcy, którzy nie odbierali dotychczas sygnału w paśmie cyfrowym naszej kablówki. Według naszych danych dzisiaj z pasma cyfrowego systemu kablowego „ISKO” – korzysta około 400 abonentów. Zakładając, że poprzez anteny satelitarne sygnał cyfrowy odbiera kolejne 600, to pozostaje jeszcze w kręgu odbioru 6 tys. lokali. I ta grupa musi w okresie najbliższych 30 miesięcy podjąć działania przygotowawcze, by przystosować się do odbioru sygnału cyfrowego, jedynego jaki będzie wówczas dostarczany do lokali w systemie kablowym.

Przystosowanie polega na tym, że albo wymieniamy swój telewizor na nowoczesny
z wbudowanym dekoderem cyfrowym, albo do starego telewizora dokupujemy zewnętrzne urządzenie (tzw. dekoder przetwarzający), znacznie tańsze od nowego telewizora (w cenie 100÷200 zł).  Decyzja w tym zakresie zależy od wieku i jakości odbioru telewizora który posiadamy – czy nowy telewizor czy dekoder?

Informacje nt. typów i jakości dekoderów będą mogli mieszkańcy uzyskać u źródła,
tj. w firmie „ISKO” (tel. 46 8559975/76) oraz w renomowanych sklepach ze sprzętem  RTV.

Ale UWAGA: Na cyfryzacji zarabiają też przestępcy promujący metodę domokrążców. Już kilkadziesiąt oszustw metodą na dekoder zanotowała policja tylko w zachodniej Polsce. Poszkodowane są nie tylko osoby prywatne, ale też telewizje.

Kilkanaście dni temu do starszej mieszkanki Leszna w Wielkopolsce zapukał mężczyzna podający się za przedstawiciela jednego z operatorów telewizji cyfrowej. Obejrzał dekoder i powiedział, że sprzęt nadaje się do wymiany, bo korzystając z niego nie da się oglądać telewizji cyfrowej – relacjonuje przedstawiciel Policji w Leśnie.

Kobieta zgodziła się wymienić dekoder. Mężczyzna wziął od niej 400 zł. Obiecał po dwóch dniach dostarczyć nowy sprzęt. Nie dotarł do dzisiaj.

Podobny przypadek, z identycznym finałem miał miejsce w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie 72 –letnia kobieta straciła w ten sposób 300 zł.

Przestępcy nie tylko oszukują starszych metodą na dekoder, ale też przy okazji okradają swoje ofiary, korzystając z odwrócenia ich uwagi.

Przy okazji cyfryzacji ofiarą oszustw padają nie tylko telewidzowie, ale też operatorzy. Policja w Żaganiu zatrzymała rzekomego dystrybutora dekoderów, który oszukiwał takie firmy. W ciągu dwóch miesięcy podpisał 16 umów z przedstawicielami telewizji cyfrowej. Na ich podstawie pobierał od firm dekoder, ale zamiast płacić firmie abonament, sprzedawał je innym za połowę ceny bo potrzebował pieniędzy. Straty firm to ponad 82 tys. zł.

Dlatego bardzo istotna jest rozwaga i rozsądek w tej sprawie. Pamiętajmy, mamy blisko 2,5 roku czasu na rozpoznanie i decyzję zakupową. Nie wpuszczajmy do swoich domów podejrzanych domokrążców , szczególnie gdy jesteśmy sami.

Porad co do zakupu udzielają pracownicy operatora naszego systemu (firma ISKO), która na wniosek zainteresowanych będzie również sprowadzała dla nich niezbędne urządzenia. Można je również kupić w sklepach AGD, czy w sprzedaży wysyłkowej przez INTERNET.

Pamiętajmy: Decyzje o zakupie warto skonsultować z naszymi przedstawicielami. Warto też wstrzymać się z zakupem aż oferty producentów zaspokoją popyt na rynku. My mamy jeszcze trochę czasu i nie musimy się spieszyć. A może wtedy dekodery potanieją. Zachęcamy do uwagi i do rozwagi.

Zarząd ŻSM

 

Ps. W artykule wykorzystano aktualne informacje prasowe.

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu