RZĄD ODBIERA ULGI, PRODUCENT PODNOSI CENY
A MIESZKAŃCY PROTESTUJĄ PRZECIWKO PODWYŻKOM
CEN CIEPŁA

            Wprowadzone w 2023r. dwie podwyżki stawek opłat za energię cieplną przez żyrardowskiego producenta (PEC Żyrardów) od 1 stycznia i od 14 lutego br. zostały podwojone przez decyzję Rządu, który przywrócił do rozliczeń za energię cieplną
w 2023 r. stawkę podatku VAT w wysokości 23 proc. To wprowadziło niepokój
i protesty w całym kraju. Także i u nas w Żyrardowie.

            Jak wszyscy pamiętają w 2022 r., od miesiąca stycznia Rząd obniżył stawkę VAT dla energii cieplnej do 8 proc., a od miesiąca lutego do poziomu 5 proc. Przedstawił to jako troskę rządzących o ochronę budżetów rodzin odbiorców ciepła. Decyzja ta była zresztą zgodna ze stanowiskiem Komisji Europejskiej, dopuszczającej w swojej Dyrektywie, takie działania fiskalne dla ochrony rynku.

            Ale od 1 stycznia 2023 r. cofnięto wprowadzoną obniżkę VAT ponownie do poziomu 23 proc., pomimo że Komisja Europejska takiego wymogu nie stawiała. W to miejsce wprowadzono górne poziomy stawek, którymi Producenci Ciepła mogą obciążać odbiorców systemowych ciepła, nie rekompensując w pełni poprzednich podwyżek.

            Jak Czytelnicy pamiętają, w sprawie utrzymania obniżonego poziomu VAT, Związek Rewizyjny SM RP, którego członkiem jest nasza spółdzielni wystąpił do Senatu RP
i czekamy na efekty tych działań.

            Natomiast na skutek decyzji rządowych w tegorocznych naliczeniach stawek opłat za ciepło pojawiły się wyższe stawki od Producenta, obłożone nowymi wyższymi stawkami VAT.

Zaowocowało to w wielu miejscach w kraju, w tym także u nas w mieście protestami mieszkańców przeciwko podwyżkom cen ciepła.

            Protest w Żyrardowie zmaterializował się powstaniem listy protestu – przeciwko podwyżkom cen ciepła – podpisanej przez 836 mieszkańców ze spółdzielczych budynków.

Zostaliśmy jednym z adresatów tego protestu i przesłano nam kopie wszystkich podpisów osób protestujących. Popieramy ten protest, szczególnie w odniesieniu do  podwyższenia VAT, który mógł być utrzymany w obniżonej wysokości choćby do końca trwania bieżącego sezonu grzewczego (do końca miesiąca kwietnia br.). Dlatego listy protestu mieszkańców ze stosownym uzasadnieniem przesłaliśmy do Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP i Krajowej Rady Spółdzielczej z prośbą o podjęcie interwencji na szczeblu parlamentarnym i rządowym dla uzyskania ewentualnych korekt we wprowadzanych decyzjach podwyżkowych i ich znaczącej rewizji.

             O ewentualnych zmianach w powyższej sprawie będziemy naszych Członków
i czytelników informować na bieżąco. W rubryce obok przedstawiamy tekst wystapienia do Prezesa Związku Rewizyjnego SM RP.

Zarząd ŻSM

 

Obraz2

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu