17.03.2020

Z kraju

MIESZKANIOWE „OBIECANKI” RZĄDZĄCYCH

            Program Mieszkanie PLUS, kierowany do ludzi niezamożnych przewidywał wybudowanie dla nich w 2019 roku 100 tys. mieszkań. Miał on być wspomagany przez państwowe agendy oraz środki kredytowe Banku Gospodarstwa Krajowego. Przecież grupa rodzin w Polsce bez mieszkania i bez zdolności kredytowej to rząd 1 mln. Im państwo powinno pomagać w pierwszej kolejności.

            Okazuje się, że przy takich potrzebach, w kraju w minionym roku wybudowano 200 tys. mieszkań, co było najlepszym wynikiem w ostatniej dekadzie. Ale eksperci analizujący rynek mieszkaniowy wykazali, że za 2018 r. 776 tys. osób wykazało w PIT-ach przychody
z najmu mieszkań, przy czym wielu z nich z większej ilości lokali. Oceniono, że osoby fizyczne dysponują co najmniej milionem mieszkań na wynajem. Jest to więcej niż łączne zasoby komunalne samorządów w Polsce. Wszystkie gminy razem wzięte mają około 800 tys. mieszkań. Ponad 40 proc. produkcji deweloperów na rynku pierwotnym jest kupowane na pniu, na wynajem przez inwestorów z zasobami finansowymi. Stąd trwający boom mieszkaniowy. To dlatego w ostatnich latach ceny mieszkań nieprzerwanie rosną.

            Co więc z mieszkaniami z segmentu społecznego na które czekają dzisiaj tysiące rodzin z ograniczoną zdolnością kredytową lub bez takiej zdolności?.

W kwietniu 2018 r. premier Mateusz Morawiecki mówił do społeczeństwa:

„ – W 2019 r., to jest moje zobowiązanie, które też przed państwem tutaj niejako    
   składam, w budowie będzie 100 tys. mieszkań”.

„ – Rozliczycie mnie państwo, popatrzycie na dzisiejszą datę i za rok w kwietniu
   zobaczymy, czy chociaż 40,50,60 tysięcy mieszkań z tego programu Mieszkanie PLUS    
   zostanie
wybudowanych” – dodał szef rządu kilka dni później.

W tej sprawie zapytanie poselskie do Ministra Rozwoju, o stan realizacji Programu Mieszkanie PLUS złożyła w dniu 5 stycznia 2020 r. – posłanka Krystyna Sibińska.

Odpowiedzi, skierowanej poprzez Marszałka Sejmu, udzielił z upoważnienia Ministra Rozwoju – Podsekretarz Stanu Robert Nowicki.

----------------

Na wstępie odpowiedzi wskazał, że program „Mieszkanie +” stanowiący podstawowy element Narodowego Programu Mieszkaniowego, obejmuje szereg wzajemnie się uzupełniających instrumentów, skierowanych do różnych beneficjentów.

Jego podstawowe działania koncentrują się na tworzeniu nowego zasobu mieszkaniowego poprzez:

1/ budowę powszechnie dostępnych mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu (w tym mieszkań z opcją dojścia do własności przez najemcę) na zasadach rynkowych, przy wykorzystaniu między innymi gruntów publicznych – to tzw. segment rynkowy programu.

2/ wsparcie przedsięwzięć społecznego budownictwa czynszowego – tzw. segment społeczny programu, obejmujący:

a/ preferencyjne finansowanie zwrotne dla podmiotów zainteresowanych budową mieszkań na wynajem o limitowanym czynszu.

Program ma na celu zwiększenie liczby mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających ubieganie się o lokal komunalny, a zarazem zbyt niskich, aby samodzielnie zaspokoić potrzeby mieszkaniowe,

b/ bezzwrotne finansowe wsparcie z budżetu państwa udzielane głównie jednostkom samorządu terytorialnego i organizacjom pożytku publicznego na rozwój budownictwa zaspakającego potrzeby mieszkaniowe osobom o niższych dochodach (przede wszystkim budownictwa gminnego) oraz budownictwa wspomaganego (mieszkania na wynajem, mieszkania chronione, noclegownie, schroniska dla bezdomnych, ogrzewalnie i pomieszczenia tymczasowe).

Ad.1. Pierwszy z wyżej wymienionych instrumentów programu „Mieszkanie +” polegający na budowie dostępnych mieszkań na wynajem realizowany jest na zasadach rynkowych przez Spółkę PFR Nieruchomości SA. Nowe mieszkania powstają na gruntach spółek Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów prywatnych.

Ad. 2 Drugi z instrumentów programu „Mieszkania +” realizowany w ramach Funduszu Dopłat ulokowanego w Banku Gospodarstwa Krajowego, obejmuje wsparcie przedsięwzięć mieszkaniowych składających się na zintegrowany program społecznego budownictwa czynszowego , w ramach którego funkcjonują odrębne instrumenty dostosowane do sytuacji finansowej ostatecznych beneficjentów (budownictwo socjalne i komunalne dla najuboższych, budownictwo TBS dla osób o przeciętnych dochodach).

Dotychczas w ramach programu „Mieszkanie +” w jego części rynkowej i społecznej wybudowano łącznie około 7,8 tys. lokali mieszkalnych z czego:

- w ramach wsparcia społecznego budownictwa czynszowego (w latach 2015-2019) wybudowano 2750 lokali (przy finansowaniu zwrotnym),

- natomiast przy bezzwrotnym wsparciu finansowym budownictwa socjalnego (w latach 2016 – 2019) wybudowano 4182 lokale mieszkalne i 49 miejsc noclegowych,

- w ramach działalności PFRN (na zasadach rynkowych) wybudowano 867 mieszkań.

------------------------

            Pan podsekretarz stanu poinformował również o przebiegu realizacji kolejnych projektów mieszkaniowych, których stan na 31.12.2019 r. wyniósł łącznie około 20,8 tys. lokali mieszkalnych w ramach części rynkowej i społecznej, z czego 75 proc. z nich do oddania w odległej perspektywie, pozostała część w br.

            Przekazał także, że na mocy ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości powołano państwową osobę prawną (KZN), której zadaniem jest kwalifikowanie pod budownictwo mieszkaniowe nieruchomości Skarbu Państwa, dotychczas gospodarowanych przez starostów, Agencję Mienia Wojskowego oraz spółki Skarbu Państwa. Jej zadaniem jest analiza
i kwalifikowanie działek, którymi te jednostki gospodarowały do zasobu krajowego (KZN).

Baza nieruchomości gruntowych jaką dotychczas wytypowano ma stworzyć możliwości budowy ok. 67 tys. mieszkań w kolejnych latach.

-----------------------

            Zastanawialiśmy się, jak odnieść się do wiarygodności obietnic Pana Premiera i do jego rozeznania w meandrach polityki budownictwa mieszkaniowego dla średniozamożnych Polaków. Wszak między jego osobistym zobowiązaniem zrealizowania przez rok 100 tys. mieszkań, a rzeczywistością (7,8 tys. lokali oddanych w okresie 1,5 letnim) jest szalona różnica, która niemiłosiernie „trzeszczy”. Nie chcemy się nad tym „wyzłośliwiać”, bo nie zamierzmy uprawiać polityki. Chcemy jednak aby prawda oznajmiana przez rządzących Obywatelom, była prawdą rzeczywistą.

Ps. W artykule wykorzystano odpowiedź na

Interpelację posłanki skierowaną do Marszałek
Sejmu /znak sprawy;DM-Va.054.5.2020/

Zarząd ŻSM

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu