23.06.2015r.

A JEDNAK MOŻNA !

            Rządowe programy wspomagania mieszkalnictwa w ostatnich kilku latach, nigdy nie były skierowane do ludzi ubogich czy średniozamożnych. Zawsze do, w miarę bogatych. Wszyscy obiektywni analitycy stwierdzali, że głównym ich celem było wspieranie budownictwa deweloperskiego.

            Ostatni z rządowych programów, nazwany „Mieszkanie dla Młodych” ze swoimi ograniczeniami dla ludzi do lat 35-ciu i tylko dla mieszkań z rynku pierwotnego – deweloperskiego( czyli nowych) był skierowany głównie na wyprzedaż zasobów od deweloperów. Na protesty ruchu spółdzielczego, przeciw dyskryminacji lokali spółdzielczych z rynku wtórnego (używanych), których kupno wykluczało korzystanie ze środków finansowych programu „MdM”, ówczesny Minister Budownictwa i Infrastruktury Sławomir Nowak odpowiadał, że program rządowy (z naszych wspólnych środków) ma służyć pomocą jedynie firmom budowlanym przeżywającym  w tamtym okresie, kryzys nadprodukcji lokali. Mało z programu tego wykluczono spółdzielnie mieszkaniowe budujące nowe mieszkania systemem deweloperskim (20÷30 procent taniej), bo bankom nie odpowiadał spółdzielczy sposób rozliczania kosztów budowy mieszkań („non profit”), którego wynik w postaci końcowej ceny mieszkania jest ustalany po zakończeniu i rozliczeniu inwestycji mieszkaniowej.

Także potrzeby społeczeństwa, szukającego mieszkań używanych i liczącego na pomoc Państwa w tym zakresie nie interesowały Pana Ministra i jego zaplecza politycznego.

I co się okazuje

Dzisiaj, kiedy  minister Nowak, nie jest już ministrem, bo ze znanych powodów odszedł też z polityki. Gdy słupki poparcia politycznego rządzących lecą w dół a wybory parlamentarne blisko okazuje się, że to co nie było możliwe kiedyś, takim się staje teraz.

W ubiegłym tygodniu na swoim posiedzeniu sejmowa podkomisja, powołana do pracy nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania dla młodych ludzi, przyjęła zmianę i poprawki do funkcjonującej ustawy
o „MdM”. W tym tygodniu projekt ma trafić do drugiego czytania.

Projektodawcy zmian chcą, by za kredyt z dopłatą państwa do wkładu własnego można było kupić także mieszkanie lub DOM na rynku wtórnym.

Posłowie proponują też wprowadzenie dla mieszkań lub domów z drugiej ręki innej wysokości wskaźnika, z użyciem którego ustala się maksymalną cenę metra kwadratowego powierzchni mieszkania (jeżeli kupowany lokal ją przekroczy nie dostanie się kredytu). Zgodnie z obowiązującymi przepisami cena zakupu mieszkania nie może przekroczyć kwoty stanowiącej iloczyn współczynnika 1,1 oraz powierzchni użytkowej mieszkania i średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia jednego metra powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującego w gminie na terenie której położone jest mieszkanie.

Chcą by w wypadku mieszkań i domów z rynku wtórnego pierwszy współczynnik wynosił nie 1,1 ale 0,9. Według nich cena ustalona za jego pomocą będzie optymalna i na pewno na rynku znajdą się oferty lokali, które zmieszczą się w limicie.

Tak jak w przypadku lokali z rynku pierwotnego mieszkania z drugiej ręki objęte kredytem nie będą mogły mieć więcej niż 75 m kw., z tym że dopłata obejmie jedynie 50 m kw. powierzchni. Powierzchnia domu nie może przekroczyć 100 m kw. (wsparcie kredytowe obejmie również 50 m kw.).

Powierzchnia – w myśl projektu nowelizacji – zwiększana jest o dalsze 10 m kw., dla rodzin z minimum trójką dzieci. Dopłata obejmuje także jedynie powierzchnię 50 m kw.

Osoby oraz rodziny z dwójką dzieci otrzymają dofinansowanie wkładu własnego
w wysokości 20 proc. (obecnie jest to 15 proc.), a z minimum trójką dzieci – 30 proc. (obecnie 15 proc.).

Zwiększy się też udział w programie osób, którym brak zdolności kredytowej. Dziś jeśli nabywca nie ma zdolności kredytowej, do umowy razem z nim może przystąpić najbliższa rodzina np.: rodzice, rodzeństwo, ojczym, macocha lub teściowie. W projekcie przewiduje się zwiększenie zamkniętego katalogu tych osób. Innymi słowy, kredytobiorców będą mogły wesprzeć dowolne osoby.

Według oceny ekspertów, dzięki wprowadzonej zmianie z programu „MdM” będą mogli skorzystać mieszkańcy mniejszych miast i miejscowości, gdzie deweloperzy nie budują.

Program obecny był wykorzystywany głównie przez mieszkańców 15 największych miast Polski. I właśnie dlatego w ostatnim roku jego wykorzystanie zmalało do 33 proc. środków jakie na ten okres przewidziano w budżecie (600 mln. zł).

            Eksperci obawiają się z kolei, że obniżenie wskaźnika przeliczeniowego do poziomu 0,9, może spowodować spadek ceny metra lokalu na której kredyt mógłby być przydzielony, poniżej wartości rynkowej lokali w danym rejonie. Ale to już życie pokaże.

            Jaki więc wniosek wypływa z niniejszych działań?

- W Polsce potrzeba, co pół roku wyborów – to wtedy władza pochyla się nad realnymi potrzebami społecznymi i je szybko próbuje rozwiązać.

Marian Rusinowski

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu