Szanowni Państwo,

 

jeden z sądów rejonowych w naszym kraju dzieląc majątek między rozwodzące się małżeństwo, postanowił, że była żona wypłaci byłemu mężowi połowę wartości rynkowej zajmowanego przez nią mieszkania. Orzeczenie to jest zaskakujące, ponieważ chodzi
o mieszkanie lokatorskie w spółdzielni mieszkaniowej. Sąd stanął na stanowisku, że przepisy pozwalają na przekształcenie lokatorskiego spółdzielczego prawa do lokalu w odrębną własność, trzeba więc sprawiedliwie podzielić to, co jeszcze własnością nie jest, ale może się nią okazać. Rozwiedziona małżonka nie chce odrębnej własności, słusznie przewidując, że
z przewłaszczeniem wiążą się wydatki teraz i w przyszłości. Sprawiedliwość szczebla rejonowego wykazuje obojętność na te argumenty. Kobiecie obarczonej koniecznością wypłaty dużych pieniędzy pozostaje nadzieja na inne orzeczenie w wyższej instancji oraz wygaśnięcie niekonstytucyjnego przepisu, na który powołał się sąd. Po decyzji Sejmu
z 17 grudnia 2009 r. przywracającej niekonstytucyjne zapisy ustawy, to drugie koło ratunkowe wydaje się nieaktualne.

Takiej nadziei i terminu, po którym mógłby odmienić się los, nie mają byli członkowie Młodzieżowej SM w Toruniu. W jednym z budynków wszystkie lokale uzyskały status odrębnej własności i z mocy prawa powstała wspólnota mieszkaniowa. Mieszkańcy nie mają wyboru. Nie chcą, ale muszą być wspólnotą. Członkostwo w spółdzielni zostało im odebrane wbrew woli i rozsądkowi. Dobrze zarządzana zasobna spółdzielnia dawała poczucie bezpieczeństwa i wygodę. Ustawodawca uznał, że wie lepiej, co dla mieszkańców tej nieruchomości jest naprawdę korzystne. Przecież nareszcie uwolnili się od niechcianego prezesa. Na razie po prostu nie wiedzą, jak to dobrze.

 

Rozwiedziona była żona i członkowie wcieleni przymusem do wspólnoty zawdzięczają swoją skomplikowaną sytuację parlamentarzystom, którzy wykazali niezwykły zapał i fantazję
w oddawaniu cudzego. Kiedyś ten rodzaj janosikowej działalności nazywano zbójowaniem albo jeszcze mniej elegancko. Dziś to po prostu prawo.

 

                                                                                              Maria Niedzielska

 

Ps. Autorka jest redaktorem naczelnym miesięcznika „DOMY SPÓŁDZIELCZE”

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu