12.11.2013r.
ZAKOŃCZYLIŚMY TEGOROCZNE
PRACE OCIEPLENIOWE BUDYNKÓW
W dniu 4 listopada wykonawca opuścił ostatni z poddanych w tym roku pracom ociepleniowym, budynek. To już 65 budynek naszej spółdzielni, który został objęty termorenowacją, w ramach realizowanego u nas od 2004 r. – programu termomodernizacji budynków.
Podjęcie w 2004 r. programu termomodernizacji było w naszej spółdzielni wyzwaniem nie tyle technicznym, co bardziej mentalno- psychologicznym. Musieliśmy doprowadzić do świadomości członków, że przemiany własnościowe, wynikające z nowych zapisów ustawy spółdzielczej, , którymi karmiła ich „propaganda reformatorów prawa spółdzielczego”, obok „wątpliwych” przywilejów wnosiły nowe obowiązki po stronie ich obciążeń finansowych.
Nowi właściciele musieli sami zadbać o sfinansowanie potrzeb modernizacyjno-remontowych w swoich budynkach, a razem z nimi koszty te musieli ponieść pozostali mieszkańcy ze spółdzielczymi prawami do lokali. Stąd tak trudne decyzje i początkowe opory.
Udało nam się jednak stworzyć program z mechanizmem finansowym, który uwzględniał działania kredytowe dla każdego budynku wspomagane „parasolem” spółdzielni łagodzącym skutki ich spłaty.
Realizacja programu termomodernizacji napotykała szereg przeszkód i oporów, szczególnie po 2007 r., kiedy w budynkach zgłaszanych do termomodernizacji pojawiać się zaczęli pierwsi „wyodrębnieni właściciele”. To oni stawali się często hamulcowymi decyzji ociepleniowych, gdyż na działania termomodernizacyjne i na wzięcie kredytu musiał się zgadzać, każdy z nich, bez wyjątku. Bo tak stanowi prawo.
Jaskrawym przykładem patologii takiego rozwiązania, które godzi w zasady spółdzielcze, podnosi koszty i paraliżuje działalność, jest tegoroczny przypadek jaki u nas wystąpił w budynku Nr 8 na os. Kościuszki.
Dla tego budynku została przygotowana dokumentacja dociepleniowa, wyłoniony został
w procedurze przetargowej – wykonawca prac, budynek znalazł się w planach techniczno-modernizacyjnych na 2013 r. Mieszkańcy oczekiwali pilnego podjęcia robót.
Na prace nie zgodził się jednak jeden z „odrębnych właścicieli”. Spółdzielnia na wniosek pozostałych mieszkańców podjęła działania prawne. Jednak sądowa procedura przełamywania tego swojskiego „liberum veto” jest kosztowna i bardzo często nieefektywna. Tak jest w naszym przypadku, gdzie na dokładkę główny oponent zmarł w początkach jesieni i spór o podjęcie prac będzie się toczył z jego spadkobiercami, na długie miesiące odkładając termin ewentualnego ich rozpoczęcia. To jedyny budynek w tym osiedlu, który pozostanie nieocieplony.
Dlatego tegoroczny plan ograniczył się do 5-ciu budynków, na których prace ociepleniowe zostały zakończone w terminach umownych, w okresie pomiędzy 30 września
a 4 listopada. Są to budynki: wieżowce przy ul. I. Zielińskiej 18 i 20, bud. przy ul. Kościuszki 16a i Limanowskiego 13 b oraz ul. Sowińskiego 17.
Od 1 października br. mieszkańcy nowoocieplonych budynków rozpoczęli spłatę zobowiązań, zaciągniętych na realizację robót w ich obiektach. Warto przypomnieć, że koszty prac termomodernizacyjnych są sfinansowane kredytem spłacanym przez mieszkańców budynku, którego on dotyczy. Kredyt ten na dogodnych warunkach uzyskaliśmy w banku PKO BP w Żyrardowie. Jest on zwracany bankowi kredytującemu
w okresie 5-cio letnim, zaś mieszkańcy spłacają go do spółdzielni w wysokości 1,00 zł/m2 miesięcznie w okresie kilkunastu lat, do centralnego funduszu remontowego. Długość tego okresu wynika z kwoty zaciągniętego kredytu oraz z wielkości zakresu robót i wielkości powierzchni oczynszowanej budynku.
Informujemy jednocześnie, że okres spłaty nie jest tak przerażający jakby to wyglądało z wyliczeń, a z grupy budynków, które uczestniczyły w programie termomodernizacyjnym w kolejnych latach po 2004 r., już 16 spłaciło swoje zobowiązania do banku kredytującego i do centralnego funduszu remontowego spółdzielni.
Zarząd ŻSM