01.10.2013 r.

Z kraju

MDM BĘDZIE SZKODLIWY

Program „Mieszkanie dla młodych” to wsparcie dla developerów i banków. Przez dopłaty do kredytów znikną odliczenia VAT dla remontujących, a ceny mieszkań wzrosną.

Tak twierdzą przedstawiciele Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa, którzy w połowie września apelowali do parlamentarzystów o zmiany
w projekcie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych (to tzw. program MdM o którym pisaliśmy ostatnio w naszej rubryce w dniu
20 sierpnia br.).

-Według nich ta propozycja nie ma charakteru społecznego. To projekt wspierania firm developerskich. Gdyby rzeczywiście celem ustawy było ułatwienie młodym ludziom kupna mieszkania, to przewidywane wsparcie dotyczyłoby także zakupu lokali na rynku wtórnym, na którym z reguły są niższe ceny.

Ograniczenie programu wspomagania jedynie do rynku pierwotnego powoduje brak możliwości wyboru rynku ze strony nabywców, co będzie skutkowało wzrostem cen na rynku pierwotnym i zwiększeniem zysków developerskich. A developerzy nie są filantropami, dla nich każdy rodzaj budownictwa, nawet taniego, musi się opłacać a zyski uzyskiwane przez nich to 20÷30 procent ceny mieszkania.

Według Producentów Materiałów dla Budownictwa szkodliwe jest także planowane zniesienie od przyszłego roku zwrotu części podatku VAT za materiały budowlane, po to aby znalazły się pieniądze na finansowanie dopłat w ramach MdM.

-Przecież możliwość zwrotu części VAT za materiały to jedyna publiczna forma wsparcia budujących i remontujących systemem gospodarczych. Tacy inwestorzy głównie z powodów finansowych nie kupują usług budowlanych. Będą więc  pokrzywdzeni po wejściu w życie programu MdM – twierdzą przedstawiciele Związku Producentów Materiałów dla Budownictwa.

„Skandalem jest, że obywatel, który rozpoczął budowę domu w 2013 r. lub wcześniej, straci możliwość zwrotu części VAT za materiały kupowane po 31 grudnia 2013 r. Przecież gdy podejmował decyzję o budowie czy znaczącym remoncie, miał prawo założyć, że koszty nabycia materiałów w całym okresie budowy będą pomniejszone o zwrot VAT i na tej podstawie oceniał swoje szanse sfinansowania przedsięwzięcia. Gdy zniknie możliwość odliczenia VAT, znowu powiększy się szara strefa w obrocie materiałami budowlanymi, bo kupujący przestaną zabiegać o wystawienie faktur”.

Z tymi argumentami Producentów Materiałów dla Budownictwa zgadza się prof. Jacek Łaszek z SGH w Warszawie. „Ceny mieszkań już zaczynają być atrakcyjne dla kupujących. Jednak po wejściu w życie MdM ich spadek się zatrzyma. Można szacować, że stawki w krótkim czasie wsrosną o około 8 proc”, prognozuje profesor. Według niego rynek nowych mieszkań w 50-60-ciu procentach należy do kilku największych firm i to głównie one będą czerpać profity z dopłat do kredytów. Bo nasz rynek nieruchomości jest bardzo czuły na ustawowe wzmocnienia popytu.

-„W takiej sytuacji jesteśmy skazani na wzrost cen mieszkań po wprowadzeniu dopłat do nowych lokali. Nie potrzeba zmiany cenowej, aby duże firmy rozdające karty na rynku, dyktowały ceny, patrząc jedna na drugą” – twierdzi prezes Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa.

Tymczasem developerzy nie zgadzają się ze stwierdzeniem, że MdM przyniesie korzyści głównie im. – „To tymczasowy program, który poza pomocą młodym w dojściu do własnego mieszkania ma pobudzić gospodarkę, w tym całą branżę budowlaną. Dlatego skierowanie dopłat na rynek pierwotny, a nie wtórny jest celowe – uważa Grzegorz Kiełpisz, Prezes Związku Firm Developerskich.

Podkreśla, że nie ma mowy o wzroście cen nowych mieszkań w związku z wejściem w życie MdM – „Nie przewiduję podwyżek. Zwracam natomiast uwagę, że program nie jest dla banków ani dla developerów, ale dla młodych, którym szczególnie od przyszłego roku przyda się wsparcie w postaci wkładu własnego do kredytu otrzymanego w ramach MdM. W życie wejdzie bowiem rekomendacja nadzoru finansowego, zgodnie z którą bez oszczędności bank nie pożyczy na mieszkanie” – dodaje prezes Kiełpisz.

Grażyna Błaszczak

„Rzeczpospolita” – 18.09.br.

 

Ps. Nic dodać, nic ująć. Ocenę podobną do stanowiska Związku Producentów Materiałów dla Budownictwa i do opinii prof. J. Łaszka przedstawiał przewodniczący Krajowej Rady Spółdzielczej dr J. Jankowski w materiale prezentowanym przez nas w dniu 23 kwietnia br.
w niniejszej rubryce. Pisał on – Przygotowany przez Ministra Piotra Stycznia (v-ce minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej) program MdM eliminuje rynek wtórny
i promuje developerów kosztem innych form budownictwa. Oznacza to, że właściciele tych mieszkań będą obywatelami drugiej kategorii, a ich mieszkania „powinny zniknąć z rynku”. Czy to oznacza, że resort chce kierować pieniądze państwowe w ramach MdM  tylko
i wyłącznie do określonych wykonawców.

Jeśli tak jest i jest to oficjalne stanowisko Rządu, które zaakceptowane będzie przez Parlament, to naruszona zostaje konstytucyjna zasada równości sektorów i występuje szkodliwe działanie na szkodę innych realizatorów polityki mieszkaniowej i samych obywateli. Projekt MdM to kolejna faza działań wymierzonych przeciwko spółdzielniom mieszkaniowym ograniczająca możliwości przyjścia z pomocą młodym rodzinom potrzebującym takiej pomocy. Zamiast tworzenia kryteriów, które sprzyjać będą dostępności pomocy rządowej dla rodziny bez mieszkania, projekt udostępnia tylko kryteria dla grupy
i tak już uprzywilejowanej bo posiadającej wyższe dochody czy majętnych rodziców. W tym czasie armia ludzi bezdomnych nie maleje, lecz narasta. Za sumy, które Rząd zadysponuje do programu MdM można by uszczęśliwić 20÷30 procent rodzin więcej.

Przeznaczmy kredyty preferencyjne na zakup tańszego mieszkania na rynku dla niebogatych – nie apartamentów dla bogatych – napisał Przewodniczący Krajowej Rady Spółdzielczej.

Zarząd ŻSM

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu