24.09.2013 r.

KOLEJNY SEZON GRZEWCZY TUŻ, TUŻ

Wrześniowa słota i chłody jakich doświadczyliśmy w ostatnich dwóch tygodniach wywołują pytania o termin rozpoczęcia ogrzewania naszych budynków.

Nie lubimy gwałtownych ochłodzeń po upalnych dniach, lubimy gdy jest w domach ciepło i sucho. I mimo, że ledwie co pożegnaliśmy lato, myślimy  o rozpoczęciu ogrzewania naszych mieszkań.

Już od kilkunastu dni Administracje  spółdzielcze poprzez ogłoszenia na klatkach schodowych informowały o podjęciu nawadniania instalacji grzewczych w budynkach. To ważna operacja poprzedzająca podawanie do instalacji wewnętrznej budynku czynnika grzewczego (gorąca woda z sieci), który poza sezonem może być  z niej wypuszczany. W tym czasie możliwe są do prowadzenia na instalacji prace remontowe lub modernizacyjne (np. wymiana grzejników w lokalu). Natomiast przed sezonem, po zamknięciu instalacji, czynnik jest do niej ponownie  napuszczany lub uzupełniany tam gdzie go ubyło i musi to być zrobione w sposób fachowy, by nie doprowadzić do jej zapowietrzenia. To stąd nasz apel do mieszkańców, by pootwierali maksymalnie pokrętła termozaworów, umożliwiając swobodny przepływ przez nie czynnika grzewczego.

W zasadzie w dniu dzisiejszym mamy pełną gotowość do przyjęcia ciepła od Dostawcy. Jedyny warunek to ten, że nie zbieramy jeszcze od mieszkańców zaliczek na poczet ogrzewania w nadchodzącym sezonie. Zbiórka rozpocznie się od 1 października br.,
a informacje o ich poziomie dla poszczególnych lokali  w budynku dotrą do mieszkańców jeszcze w tym tygodniu. Przypominamy, że wielkość zaliczki dla lokalu została ustalona na poziomie wynikowym jaki uzyskał on z rozliczenia sezonu grzewczego 2012/13.

Gdyby jednak warunki pogodowe stawały się ekstremalnie niekorzystne ogrzewanie podejmiemy jeszcze w miesiącu wrześniu.

W nadchodzącym sezonie grzewczym do 12 naszych budynków z osiedla Teklin oraz 2 z os. Centrum ciepło popłynie bezpośrednio z magistrali ciepłowniczej, a nie przez węzeł grupowy. Rozwiązania techniczne, które służyły budynkom przez ostatnie 25 lat odchodzą
w zapomnienie.

Dzięki prowadzonej przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej modernizacji miejskiego systemu ciepłowniczego każdy z tych budynków został wyposażony w węzeł indywidualny, przy czym 10 wieloklatkowych budynków na os. Teklin ma po dwa takie węzły. W sumie zostały zlikwidowane stare węzły: W-30 (1 bud.), W-10 (4 bud.), W-13
(2 bud.), W-28 (5 bud.) w Północnej Dzielnicy Mieszkaniowej i Węzeł Stare Centrum
(2 bud.).

To dla tych budynków bardzo ważna sprawa. Każdy taki węzeł to nowoczesna instalacja z automatyką pogodową i telemetrią w poszczególnych budynkach. Daje on podłączonej do niego grupie lokali możliwość precyzyjnego rozliczenia ciepła dostarczonego do ich ogrzania i do podgrzania ciepłej wody. Dzięki zaś wymianie odcinków starej sieci cieplnej zasilającej budynki na nowoczesną preizolowaną ograniczy się do minimum straty ciepła na przesyle i zlikwiduje całkowicie straty które występowały pomiędzy starym węzłem grupowym a poszczególnymi budynkami, zasilanymi z tego węzła. Koszty traconej w tym miejscu energii obciążały mieszkańców tych budynków, ponieważ jej pomiar odbywał się na węźle grupowym.

Natomiast to, że podgrzewanie wody będzie się odbywało w obrębie  każdego
z nowych węzłów , spowoduje eliminację wpływu odbiorców z innych budynków na poziom kosztów jej  podgrzania.

Nowe węzły eliminują wady starego rozwiązania jakim było dostarczanie tych samych parametrów ciepła do budynków z jednego węzła grupowego niezależnie od stanu technicznego obiektu, poziomu termomodernizacji , skali zapotrzebowania na energię
i stopnia oszczędności ciepła przez mieszkańców.

Przeprowadzana prze PEC modernizacja systemu była od lat oczekiwana przez naszych mieszkańców i samorząd spółdzielczy. Stała się możliwa dzięki środkom unijnym
i Programowi Operacyjnemu Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Po rozbudowie
i modernizacji Ciepłowni Miejskiej , Spółka PEC podjęła starania o unijne środki na realizację unijnego programu „Zwiększenie efektywności dystrybucji energii poprzez przebudowę sieci cieplnej miasta Żyrardowa”. W ramach tego programu modernizowano sieci w os. Żeromskiego, Batorego, Centrum, Kościuszki i Wschód. To było w latach poprzednich. Wszędzie gdzie prowadzono prace występowały uciążliwości, rujnacja terenów zielonych i demontaż ciągów pieszo-jezdnych. Przyjmowaliśmy to ze zrozumieniem, taka była potrzeba. Zresztą wszystkie zniszczone elementy infrastruktury były odtwarzane
i przekazywane przez inwestora administracji spółdzielczej. Wszystkie w ramach kosztów prowadzonego zadania.

Obowiązkiem spółdzielni było każdorazowe przygotowanie pomieszczeń węzłów (przebudowa, malowanie), które znajdują się w każdym z budynków oraz modernizacja rozdzielaczy węzłowych (zestawu elementów układu cieplnego budynku przyłączonych do węzła cieplnego). Te prace realizujemy ze środków spółdzielczych.

Piszemy o tym bo nadal spotykamy się z pytaniami mieszkańców  w tej sprawie, pomimo realizacji programu unijnego przez PEC od dobrych kilku lat. Dlatego zainteresowanych odsyłamy do inwestora i jego stron informatycznych.

Dla mieszkańców pozostałej części osiedla Teklin i os. Piękna dobra wiadomość, że modernizacja systemu cieplnego zostanie u nich wykonana w przyszłym roku. Powinno to szczególnie  ucieszyć mieszkańców budynków podłączonych do węzła W-33. Zasila on 10 budynków i sam jest wielkim pożeraczem energii cieplnej z tego układu. Modernizacja systemu powinna to zlikwidować.

Dlatego w br. zrezygnowaliśmy z prac modernizacyjnych przy ciągach pieszo jezdnych
w tym rejonie osiedla, nie chcąc narażać ich na demontaż przy prowadzonych przez Wykonawcę pracach. Wykonamy je po wymianie pozostałych odcinków sieci cieplnej.

Liczymy, też że realizator tych prac w przyszłym roku będzie odrobinę delikatniejszy od tegorocznego wykonawcy, którego działania na terenach osiedlowych musieliśmy zbyt często dyscyplinować. Sądzimy, że za rok wszystkie prace modernizacyjne będziemy mieli zakończone.

Wracając do nadchodzącego sezonu grzewczego, to mamy nadzieję, że potraktuje on nas wszystkich łagodniej niż poprzedni. Dobra wiadomość dla mieszkańców jest taka, że rusza w mieście drugie źródło ciepła, jakim jest Ciepłownia Gazowa Geotermii Mazowieckiej. Pozwoli to każdorazowo na przejęcie częściowego zasilania odbiorcy w ciepło w przypadku awarii lub przerw technologicznych w Ciepłowni Miejskiej oraz uzupełni podaż energii w okresach szczytowego odbioru.

Mniej optymistyczna jest natomiast wiadomość, że źródło to będzie na pewno droższe
i podniesie poziom uśrednionej ceny w miejskim systemie ciepłowniczym. Już niedługo powinniśmy wiedzieć jak i o ile wzrosną poziomy opłat w taryfach cieplnych, które zatwierdzi Urząd Regulacji Energetyki.  Póki co pozostajemy przy nadziei, że jeszcze się ociepli i rozpoczęcie sezonu grzewczego można będzie odłożyć  w czasie.

Zarząd ŻSM

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu