12.02.2013

CZY BÓJ TO BĘDZIE OSTATNI ?

Sejm RP, podjął w dniu 25 stycznia br. uchwałę o powołaniu i wyborze składu Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa spółdzielczego. W składzie 26-cio osobowej komisji znalazł się żyrardowski poseł
p. Paweł Sajak z Klubu poselskiego Ruchu Palikota.

Komisja Nadzwyczajna ma się przyjrzeć sześciu projektom ustaw, autorstwa 5 klubów poselskich, których pierwsze czytanie Sejm odbył w dniu 4 stycznia br. Projekty dotyczą prawa spółdzielczego i spółdzielni mieszkaniowych. Wśród nich dwa projekty są autorstwa PO : projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i o spółdzielniach. Do laski marszałkowskiej zostały złożone po raz trzeci. Pierwsze projekty zostały odrzucone przez Sejm jeszcze w 2011 roku. Niezrażona tym inicjatorka, posłanka Lidia Staroń, składa je ponownie, praktycznie w niezmienionej postaci, w roku 2012. Z popierających jej projekt wymaganej liczby posłów wycofuje się część, uznając, że to był błąd. Projekt zostaje wycofany z laski i znów ten sam projekt – po dodaniu do niego „ ordynacji wyborczej” zapożyczonej z wyborów bezpośrednich, prezydenckich – zostaje złożony ponownie, jesienią 2012 r.

To pod tym projektem podpis złożyli w grupie wnioskodawców, posłowie Platformy Obywatelskiej z naszego okręgu wyborczego p. Julia Pitera i p. Mirosław Koźlakiewicz. To do nich w połowie miesiąca grudnia 2012 r., list otwarty w tej sprawie skierował samorząd naszej spółdzielni, którego poparcie, uzyskali oni w ostatnich wyborach do Parlamentu. Minęły dwa miesiące, a adresaci milczą.  Brak im czasu, na udzielenie odpowiedzi  pomimo brylowania przez posłankę Julię, we wszystkich stacjach telewizyjnych, na które czas znajduje.

Ale my wiemy, że przyjdzie taki czas za 2,5 roku, gdy będzie się chciało odnowić mandat poselski.

„- Projekty PO niewiele się różnią od projektów, które pod koniec poprzedniej kadencji nie zostały dopuszczone przez Komisję do drugiego czytania – stwierdza senator prof. Henryk Cioch, wybitny znawca prawa spółdzielczego – Dla mnie taka praktyka, kiedy ten sam materiał składa się ponownie, jest niezrozumiała”. Również niezrozumiałe jest to dla nas.

Projekty posłanki Staroń zebrały komplet najgorszych recenzji w wykonaniu konstytucjonalistów i takich instytucji, jak Prokuratura Generalna, Krajowa Rada Sądownictwa, Krajowa Rada Notarialna. Samych zarzutów o niekonstytucyjności  ustaw padło kilkadziesiąt. Wytoczono najcięższy zarzut, że celem ustaw jest tak naprawdę najpierw ubezwłasnowolnienie spółdzielni, a później ich likwidacja.

Stawka jest wysoka, bo spółdzielnie mieszkaniowe dysponują ogromnymi terenami,
w wielu miejscowościach zajmującymi 1/3 obszaru miasta. Są tam wolne miejsca pod inwestycje, co jak ulał „pasuje” deweloperom. Zresztą wielokrotnie, w wielu miejscach próbowali oni już przejąć tereny spółdzielcze. Można też się dobrać do „dzbanka z miodem” czyli do samych mieszkań. Temu celowi ma służyć zapis o obowiązkowym przekształceniu spółdzielni we wspólnoty, wbrew woli prywatnych właścicieli mieszkań.

Tylko, że w przypadku wspólnot mieszkaniowych, duża wspólnota mieszkaniowa jest
z prawnego punktu widzenia osobą prawną ułomną.

„Efekt tego jest taki – twierdzi prof. Cioch, przewodniczący senackiego Zespołu Spółdzielczego – iż członkowie takiej wspólnoty, łącznie ze wspólnotą mieszkaniową ponoszą odpowiedzialność solidarną. Czyli, że za wszystkie zobowiązania, zaciągnięte przez wspólnotę, wszyscy będą ponosić odpowiedzialność majątkami osobistymi. Krótko mówiąc, to jest propozycja uderzająca w interesy majątkowe członków i ich rodzin, dla których
w wielu przypadkach mieszkanie spółdzielcze stanowi jedyny osobisty majątek.

W spółdzielniach mieszkania stanowią własność indywidualną i są bezpieczne w przypadku problemów samej spółdzielni”.

Taka konstrukcja w krótkim czasie może zaowocować odebraniem tysięcy mieszkań jej właścicielom.

4 stycznia br. Sejm RP – oprócz projektu PO – zajmował się również dwoma innymi projektami ustaw o spółdzielniach mieszkaniowych autorstwa SLD i PiS, oraz projektami ustaw o spółdzielniach, autorstwa PO, PSL i Ruchu Palikota.

Właśnie przedstawiciel tego ostatniego ugrupowania poseł Witold Klepacz, skrytykował
w wystąpieniu sejmowym, rozwiązania zawarte w projektach posłanki L. Staroń, mówiąc : „Projekt ten sprawia wrażenie zbioru nieskoordynowanych pomysłów, połączonych
z mechanicznym przeniesieniem części obecnie funkcjonujących norm. Jedynym celem wprowadzenia projektowanych regulacji jest likwidacja spółdzielni mieszkaniowych
i przejście na zarządzanie zgodnie z ustawą o własności lokali. Trudno jest zrozumieć upór autorów projektu w dążeniu do uchwalenia tego złego i niezgodnego z konstytucją prawa”.

W odniesieniu do projektu autorskiego posłów PiS powiedział on „W Polsce potrzebne jest 2,5 mln. nowych mieszkań. Coraz więcej ludzi, zwłaszcza młodych, nie stać na własne mieszkanie. Polska deweloperów, dyktatu banków i tzw. państwowy system wspierania mieszkalnictwa nie spełniły oczekiwań. Szansą dla młodych rodzin mogą być spółdzielnie mieszkaniowe, które są w stanie podjąć się realizacji najtańszego budownictwa wielorodzinnego.

Nie mówimy, że nie ma spółdzielni które działają źle i których przykłady możemy wskazać jako negatywne. W zakresie ich działalności jest konieczna i niezbędna poprawa. Ale nasze rozwiązania nie będą prowadziły do likwidacji spółdzielni jak w projektach  Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości.”

Jak potoczą się losy spółdzielczych ustaw, jakie przyjmą one kształt, mamy nadzieję, że niedługo się o tym dowiemy. Będziemy się starali czytelników o wszystkim informować, by wiedza o tym co się dzieje w Sejmie , jakie są prawdziwe zamierzenia autorów, dotarła do spółdzielców.

Chcemy by poznali oni kto jest przyjacielem a kto wrogiem spółdzielczości. By zobaczyli jaki jest rzeczywisty cel inicjatyw poselskich PO, których nie akceptuje nawet część światłych posłów klubu.

Liczymy też na współpracę i otwartość na przekazywanie informacji ze strony naszego posła Pana Pawła Sajaka.

Marian Rusinowski

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu