23.10.2012 r.

WCHODZI TELEWIZJA CYFROWA

Już za niecałe dwa tygodnie zostaną wyłączone w kraju pierwsze nadajniki tradycyjnej telewizji analogowej. Dla naszego rejonu, w Warszawie odłączenie nastąpi w dniu 19 marca 2013 r. Jak zatem będzie wyglądał odbiór programów telewizji po tym terminie?

Zmiana istniejącej od dziesięcioleci analogowej techniki nadawania sygnału telewizyjnego na technikę transmisji cyfrowej to proces nieuchronny nie tylko dla Polski, ale także dla innych krajów. Dzięki odpowiedniemu „sprasowaniu” sygnału w technice cyfrowej istniejące w eterze częstotliwości będzie można lepiej wykorzystać.

Widzowie będą więc mogli korzystać z większej liczby programów, otrzymają też dźwięk
i obraz o znacznie lepszej jakości – bez śnieżeń, szumów czy odbić. Skorzystają też z wielu usług dodatkowych, jak rozbudowana telegazeta, elektroniczny przewodnik po programach czy dostęp do internetowej wypożyczalni filmów tzw. wideo na żądanie.

Przejście na odbieranie naziemnego sygnału cyfrowego czeka więc wszystkich tych, którzy chcą oglądać telewizję. Oczywiście aby można było zacząć wyłączać pierwsze nadajniki analogowe telewidzowie muszą mieć już dostęp do sygnału nadawanego cyfrowo. Według zapewnień Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji wszystkie działania z tym związane idą zgodnie z planem.

Kanały cyfrowe, które będziemy odbierać w telewizorze są tworzone przez Telewizję Polską i stacje komercyjne. Zostały one pogrupowane w tzw. multipleksy. Jest to po prostu wiązka kanałów – coś w rodzaju cyfrowej paczki. Multipleks to taki zestaw oddzielnych programów telewizyjnych i radiowych. Zajmuje on jeden dotychczasowy kanał (czyli częstotliwość telewizyjną na której był nadawany jeden program analogowy).

Oszczędność miejsca w eterze jest możliwa dzięki ograniczeniu ilości danych
w cyfrowym sygnale telewizyjnym. W każdym multipleksie może się znajdować od jednego do ośmiu kanałów telewizyjnych. Dziś na terenie Polski działają już trzy multipleksy.
W kolejnych latach multipleksów w Polsce najpewniej przybędzie. Według planów może ich działać nawet osiem. Zgodnie z prawem wszystkie programy w cyfrowym nadawaniu naziemnym mają być dostępne bezpłatnie.

Sprawa sprzętu

Bezpłatny odbiór programów cyfrowych nie oznacza jednak, że w ogóle obejdziemy się bez kosztów. Aby odbierać telewizję cyfrową musimy mieć przystosowany do tego sprzęt. Jeżeli stosunkowo niedawno kupiliśmy telewizor to jest szansa, że jest on do tego odbioru przystosowany. Musi mieć wbudowany tuner telewizyjny DVB-T, który ma określone parametry, czyli kodowanie MPEG-4 dla obrazu i EAC-3 dla dźwięku.

Objaśnienie

DVB-T. Tak oznakowany jest technologiczny standard, w którym nadawana jest w Polsce telewizja cyfrowa z nadajników naziemnych. To skrót od angielskich słów: Digital Video Broadcasting-Terrestial, czyli naziemne podawanie telewizji cyfrowej.

MPEG-4. To system kodowania obrazu.

EAC-3. To sposób dekodowania dźwięku.

 

Istnienie wbudowanego tunera można sprawdzić w instrukcji obsługi telewizora. Jeśli telewizor taki tuner posiada, to jesteśmy przygotowani do odbioru telewizji cyfrowej. Jeżeli nie, możemy zdecydować się na kupno nowego telewizora.

Dekoder – opcją tańszą

Kupno nowego telewizora oznacza stosunkowo duże koszty. Znacznie tańszym rozwiązaniem (koszt od 100 do 200 zł) jest dekoder DVB-T zwany set-top boxem (STB).

To niewielka przystawka, którą trzeba wpiąć pomiędzy instalację antenową
a telewizor. Dekoder ten spełnia takie same zadania kodujące jak tuner wbudowany
w najnowszych telewizorach.

Dekodery kupować należy w sklepach specjalistycznych, w których uzyska się pełną informację o innych elementach podłączeniowych (kablach, gniazdach) uzależnionych od posiadanych typów telewizorów.

Ostatnie badania pokazały, że ponad połowa odbiorców programów TV posiada stare telewizory kineskopowe, natomiast wiedzę na temat przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe i na temat skutków z tym związanych miało, niecałe 20% odbiorców. A przecież sygnał analogowy w Polsce zacznie sukcesywnie zanikać już od 1 listopada br.

Antena

Jeśli ktoś odbierał sygnał analogowy za pomocą anteny dachowej czy balkonowej to nadal może nią odbierać sygnał cyfrowy. Gdy takiej anteny brak należy ją zakupić w sklepie RTV lub przez internet, przy czym typ anteny kierunkowej, wieloelementowej jest lepszy od anteny siatkowej.

Przy bardzo silnym sygnale (stacja nadawcza blisko miejsca zamieszkania) wystarczy wewnętrzna antena pokojowa.

Odbiorcy programów w zasobach ŻSM

Wyróżniamy tu dwie grupy odbiorców sygnału:

● telewidzowie korzystający z płatnych platform satelitarnych. Nie muszą oni wymieniać swoich odbiorników TV, ani wprowadzać nowych tunerów. W ich przypadku w odbiorze nic się nie zmienia.

● odbiorcy sygnału z systemu kablowego.

Będą otrzymywali sygnał na dotychczasowych zasadach, rozkodowany przez operatora
z sygnału cyfrowego.

Ustawodawca zobowiązał bowiem operatora systemu do odbioru sygnału cyfrowego
i przekazania go po przetworzeniu do sieci kablowej zgodnie z dotychczasowymi zasadami.

Od odbiorców indywidualnych w lokalach nie wymaga się w tym momencie zmiany odbiorników, gdyż ze stacji czołowej operatora systemu kablowego będzie docierać do nich sygnał analogowy.

Nasi abonenci zachowają więc swoje pakiety programowe i nie zauważą wyłączenia emisji analogowych.

Stan taki będzie trwał przez jakiś czas (2-4 lata) po wyłączeniu nadajników analogowych, do chwili wyeksploatowania się urządzeń pracujących obecnie na stacji czołowej operatora systemu. Są to urządzenia, które przekodowują odbierany sygnał cyfrowy na sygnał analogowy wpuszczany do systemu kablowego. Nowe zastępcze urządzenia analogowe nie są i nie będą już produkowane. Zatem abonenci odbierający na swoich odbiornikach TV tylko sygnał analogowy muszą się liczyć z tym, że programów w tym systemie emisji będzie w kablu coraz mniej, aż do wyczerpania. Niezbędne zatem stanie się wówczas wymiana telewizorów na nowe.

Zarząd ŻSM

Ps. W tekście wykorzystano materiały publikowane w  wydaniach  „Gazety Wyborczej”.

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu