18.09.2012r.
CZY PRZYSZŁO LEGISLACYJNE OTRZEŹWIENIE ?
Sejm nie będzie procedował projektu przewidującego powoływanie z mocy prawa wspólnot mieszkaniowych w spółdzielniach oraz innych rozwiązań dyskryminujących organa samorządowe spółdzielni. Projekt został wycofany z dalszych prac, ponieważ poparcie dla niego wycofało dwóch posłów wnioskodawców z grupy piętnastu, jaka jest wymagana przez Regulaminu Sejmu, którzy złożyli wcześniej podpis pod wnioskiem.
Tydzień temu poinformowała o tym oficjalnie „Rzeczpospolita”, kibicująca poczynaniom liderki posłów wnioskodawców p. Lidii Staroń, wcześniej uzyskaliśmy taką wiadomość z kręgów Krajowej Rady Spółdzielczej. Wycofany projekt ustawy
o spółdzielniach mieszkaniowych wywoływał ogromne emocje przez ostatnie dwie kadencje Sejmu. Krytykowały go poza środowiskiem spółdzielczości partie opozycyjne w Sejmie, Krajowa Rada Komornicza i Krajowa Rada Sądownictwa. Krytykowaliśmy również i my, czemu daliśmy wyraz w opublikowanym na naszych stronach „Żyrardowskiego Tygodnia”
w dniu 8 sierpnia br. artykule p.t. „Starcie odłożone”.
Odesłany ad acta projekt posłanki PO p. Lidii Staroń przewidywał między innymi:
● Powoływanie z mocy prawa wspólnot mieszkaniowych w spółdzielniach. Użytkownicy lokali, w tym posiadacze spółdzielczych praw do lokali w budynku, w którym znajdzie się choćby jeden lokal z wyodrębnioną własnością, uzyskiwaliby przymusową przynależność do wspólnoty mieszkaniowej.
Gdyby projekt ustawy wszedł w życie, to u nas w ŻSM w 139-ciu budynkach z grupy 140, powstałyby z mocy prawa wspólnoty mieszkaniowe, co w krótkim czasie doprowadziłoby do likwidacji spółdzielni. I chyba o to twórcom projektu chodziło.
A wspólnota to obok dzisiejszych kłopotów wspólnego podejmowania decyzji ekonomicznych i permanentnego skłócenia jej członków, także łatwość eksmisji, sprzedaż lokalu uciążliwego sąsiada, brak zdolności prawnej.
● Ponadto wg projektu, prezesa spółdzielni miało powoływać Walne Zgromadzenie (nie Rada Nadzorcza) na trzyletnie kadencje, podobnie jak członków Rad Nadzorczych,
●Projekt przewidywał też, że po wydzieleniu wspólnot, pozostały majątek spółdzielni („ogólnospółdzielczy”) jak drogi, domy kultury, budynki administracyjne i inne nastąpi podział majątku spółdzielni dla poszczególnych wspólnot, co w efekcie doprowadziłoby do likwidacji działalności społeczno-wychowawczej w spółdzielni,
● Projekt wprowadzał przymus członkostwa w spółdzielniach dla posiadaczy praw własnościowych i odrębnej własności do lokalu.
--------------------------
Ponadto projekt poza przedstawionymi zarzutami merytorycznymi nie ustrzegł się zarzutów natury legislacyjnej. Dobrze się zatem stało, że posłowie w porę dostrzegli jego wady
i zaprzestali dalszego brnięcia w szykującą się awanturę.
Zarząd ŻSM