18.09.2012r.

CZY PRZYSZŁO LEGISLACYJNE OTRZEŹWIENIE ?

Sejm nie będzie procedował projektu przewidującego powoływanie z mocy prawa wspólnot mieszkaniowych w spółdzielniach oraz innych rozwiązań dyskryminujących  organa samorządowe spółdzielni. Projekt został wycofany z dalszych prac, ponieważ poparcie dla niego wycofało dwóch posłów wnioskodawców z grupy piętnastu, jaka jest wymagana przez Regulaminu Sejmu, którzy złożyli wcześniej podpis pod wnioskiem.

Tydzień temu poinformowała o tym oficjalnie „Rzeczpospolita”, kibicująca poczynaniom liderki posłów wnioskodawców p. Lidii Staroń, wcześniej uzyskaliśmy taką wiadomość z kręgów Krajowej Rady Spółdzielczej. Wycofany projekt ustawy
o spółdzielniach mieszkaniowych wywoływał ogromne emocje przez ostatnie dwie kadencje Sejmu. Krytykowały go poza środowiskiem spółdzielczości partie opozycyjne w Sejmie, Krajowa Rada Komornicza i Krajowa Rada Sądownictwa. Krytykowaliśmy również i my, czemu daliśmy wyraz w opublikowanym na naszych stronach „Żyrardowskiego Tygodnia”
w dniu 8 sierpnia br. artykule p.t. „Starcie odłożone”.

Odesłany ad acta projekt posłanki PO p. Lidii Staroń przewidywał między innymi:

● Powoływanie z mocy prawa wspólnot mieszkaniowych w spółdzielniach. Użytkownicy lokali, w tym posiadacze spółdzielczych praw do lokali w budynku, w którym znajdzie się choćby jeden lokal z wyodrębnioną własnością, uzyskiwaliby przymusową przynależność do wspólnoty mieszkaniowej.

Gdyby projekt ustawy wszedł w życie, to u nas w ŻSM w 139-ciu budynkach z grupy 140, powstałyby z mocy prawa wspólnoty mieszkaniowe, co w krótkim czasie doprowadziłoby do likwidacji spółdzielni. I chyba o to twórcom projektu chodziło.
A wspólnota to obok dzisiejszych kłopotów wspólnego podejmowania decyzji ekonomicznych i permanentnego skłócenia jej członków, także łatwość eksmisji, sprzedaż lokalu uciążliwego sąsiada, brak zdolności prawnej.

● Ponadto wg projektu, prezesa spółdzielni miało powoływać Walne Zgromadzenie (nie Rada Nadzorcza) na trzyletnie kadencje, podobnie jak członków Rad Nadzorczych,

●Projekt przewidywał też, że po wydzieleniu wspólnot, pozostały majątek spółdzielni („ogólnospółdzielczy”) jak drogi, domy kultury, budynki administracyjne i inne nastąpi podział majątku spółdzielni dla poszczególnych wspólnot, co w efekcie doprowadziłoby do likwidacji działalności społeczno-wychowawczej w spółdzielni,

● Projekt wprowadzał przymus członkostwa w spółdzielniach dla posiadaczy praw własnościowych i odrębnej własności do lokalu.

 

--------------------------

Ponadto projekt poza przedstawionymi zarzutami merytorycznymi nie ustrzegł się zarzutów natury legislacyjnej. Dobrze się zatem stało, że posłowie w porę dostrzegli jego wady
i zaprzestali dalszego brnięcia w szykującą się awanturę.

Zarząd ŻSM

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu