03.07.2012 r.

AKCJA ODCZYTU PODZIELNIKÓW
KOSZTÓW CIEPŁA – ZAKOŃCZONA

W bieżącym roku rozstaliśmy się z ogrzewaniem mieszkań 26 kwietnia. To dwa tygodnie wcześniej niż rok temu. Przy łagodnej, pierwszej połowie sezonu grzewczego (IV kw. 2011r.) koszty całego sezonu były o 6,4% niższe niż ubiegłorocznego.

Tak więc pomimo zmiany taryf PEC-u, która nastąpiła z dniem 1 stycznia br.
i podniosła stawki opłat o 15%, udało nam się utrzymać niższe zużycie. Kosztowało nas ono 5,734 mln zł i było o 0,392 mln.zł niższe od ubiegłorocznego. Średni koszt ogrzewania 1 m2 pow. użytkowej w całej spółdzielni wyniósł 2,36 zł. (przy ubiegłorocznym 2,51 zł).

Mieszkańcy 21 nieruchomości, gdzie zużycie ciepła było wyższe niż ubiegłoroczne zapłacą w przeliczeniu na m2 więcej niż w ubiegłym roku.

Natomiast zdecydowanie większe koszty wystąpiły w 7-u budynkach Czerskiego
(4 –na os. Sikorskiego i 3 na os. Żeromskiego), gdzie nie ma systemu regulacji i rozdziału kosztów ciepła. Tam wyniki ogrzewania w przeliczeniu na jednostkę powierzchni zawierają się w przedziale od 3,66 zł. do 4,12 zł/za m2.

Również zdecydowaną różnicę w kosztach ogrzewania, tym razem na plus, zauważa się w grupie budynków świeżo ocieplonych np.:

- bud. przy ul. Struga 4 – zużycie na poziomie 82,5% kosztów sezonu poprzedniego i to pomimo wzrostu stawek PEC-u po 1 styczniu 2012.

- bud. ul. Dekerta 15 – 67%

- bud. ul. F. de Girarda 7 – 70%

Jak już wcześniej informowaliśmy w bieżącym roku, wzorem lat ubiegłych, został przedłużony dla grupy budynków okres rozliczeniowy o kolejny miesiąc (maj br.). Objął on 32 budynki, wszystkie w których przewidywane koszty zużycia energii cieplnej przekraczały zaliczki naliczone na ten cel, przez okres 7 m-cy.

Z początkiem m-ca maja br. rozpoczęta została akcja odczytów podzielników wraz
z wymianą kapilar w podzielnikach wyparkowych. Akcję przeprowadza u nas firma ROMEX, operator techniczny firmy METRONA.

Odczytów dokonywało 5 zespołów, zaopatrzonych  (w br. roku po raz pierwszy) 
w przenośne laptopy (tzw. palmtop), pozwalające wczytywać wyniki bezpośrednio do systemu.

To taka nowinka modernizacyjna firmy METRONA, eliminująca biurokrację papierową z działań odczytowych.

Okazało się, że wywołała ona reakcję niepokoju wśród naszych mieszkańców nawykłych do otrzymywania papierowych kopii arkusza odczytowego. O wyniki można się było dowiedzieć od osoby odczytującej i kto bardzo chciał mógł je sobie zapisać i skonfrontować ze stanem kapilar.

Musimy do takiej metody przywyknąć bo zarówno Energetyka Cieplna, Elektrownia czy Operatorzy telefonii przysyłają nam gotowe rachunki, którym musimy uwierzyć, bez możliwości kontroli odczytującego.

I etap odczytów zakończył się w terminie do 31 maja br. W czasie jego trwania odczytano około 70% podzielników.

W II etapie, trwającym od 01 do 15 czerwca odczytano kolejne 26%, co dało w sumie 96% zainstalowanych podzielników. Pozostało zatem około 832 szt podzielników z blisko 200-u lokali.

Obydwa odczyty podzielników (I i II) są dokonywane przez Operatora w ramach obowiązków  umownych pomiędzy ŻSM a METRONĄ.

Koszty odczytów i wymian kapilar w trzecim terminie (po nieskutecznych dwóch próbach), który był dokonywany w okresie do 30 czerwca br., są przeprowadzane na wniosek użytkownika i będą obciążać jego osobę.

Aby odczyty te były uwzględnione w rozliczeniach minionego sezonu grzewczego, termin ich przeprowadzenia -30 czerwca, musiał być nieprzekraczalny. Opłaty za trzeci odczyt ustalane są w oparciu o zatwierdzony cennik, przedstawiony przez firmę rozliczeniową i doliczane do ostatecznego rozliczenia minionego sezonu grzewczego.

W przypadku braku możliwości odczytu w lokalu wyposażonym w podzielniki (zarówno mieszkalnym jak i użytkowym) z powodu nieobecności użytkownika w trzech terminach odczytu rozliczenie następuje na poziomie wniesionych zaliczek i zamknie się
w bieżącym sezonie wynikiem „0”.

Zasady tych rozliczeń zawiera obowiązujący w ŻSM regulamin do którego odsyłamy wszystkich zainteresowanych.

W sumie do odczytania w br. było 20.800 szt. podzielników obydwu typów (wyparkowe i elektroniczne), przy czym tych drugich jest na razie jedynie ok. 3%.

Przewidujemy, że w br. zamknięcie rozliczeń nastąpi do końca lipca br. i ich wyniki zaczną docierać do mieszkańców z początkiem miesiąca sierpnia br.

Zarząd ŻSM

 

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu