31.01.2012
PREMIA GWARANCYJNA Z KSIĄŻECZEK MIESZKANIOWYCH MOŻLIWA DO UZYSKANIA
Poszukując niezbędnej gotówki, warto też poszukać własnej książeczki mieszkaniowej, albo sprawdzić czy nie marnuje się książeczka twoich najbliższych. Nawet kilka tysięcy złotych, które można za nią uzyskać poratuje niejednego potrzebującego.
Premię taką dostaniemy być może jeszcze nie w tym roku, bo w niektórych przypadkach czeka się na nią nawet pięć lat. Jednak działać można już teraz. Np. wystarczy wymienić okna w swoim mieszkaniu by uzyskać prawo do premii gwarancyjnej, którą wypłaca państwo za pośrednictwem PKO BP.
Trzeba jednak spełniać dwa kluczowe warunki:
1/ Na taką premię mogą liczyć wyłącznie posiadacze książeczek założonych przed 24 października 1990 r. Ci którzy mają ją założoną później dostaną tylko odsetki oraz zgromadzony wkład.
2/ Żeby dostać premię, najpierw trzeba przeznaczyć pieniądze na ściśle określone ustawowo cele mieszkaniowe. Ale są też inne możliwości o których poniżej:
UWAGA: posiadacz książeczki mieszkaniowej sprzed 24 października 1990 r. nie mając potrzeb inwestycyjno-modernizacyjnych w swoim lokalu i chroniczny brak gotówki może
w dowolnym oddziale PKO BP zlikwidować swoją książeczkę bez wypłaty premii. Tyle, że bez niej to się nie opłaca bo oszczędności gromadzone w latach 70, czy 80 są dziś niewiele warte.
Wg informacji PKO BP w rękach Polaków jest jeszcze 1,3 mln książeczek mieszkaniowych. W 2011 zlikwidowało je 6,5 tys. właścicieli rezygnując z premii, natomiast z premii skorzystało 37,7 tys. i każdy z właścicieli wziął jej średnio 10,8 tys. zł.
Warto zatem przed decyzją o likwidacji książeczki sprawdzić w oddziale PKO BP wielkość wyliczonej premii. Za pierwsze wyliczenie bank nie bierze złotówki, za każde następne 35zł.
MOŻLIWOŚĆI UZYSKANIA PREMII
Znając stan środków zamrożonych na książeczce, można zacząć planować wydatki, które należy ponieść aby uzyskać budżetową dopłatę. Ich katalog zawiera ustawa o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu kredytów mieszkaniowych oraz refundacji bankom wypłacanych premii gwarancyjnych.
Premiowany jest przede wszystkim zakup mieszkania i budowa domu jednogodzinnego, ale nie tylko. Premia uzyskiwana jest również na koszty:
■ remontu polegającego na wymianie okien lub instalacji gazowej czy instalacji elektrycznej,
■ wpłaty za okres 12-m-cy składek na fundusz remontowy wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej,
■ spłaty zadłużenia związanego z tzw. starym kredytem spółdzielczym (dot. rodzin, które
w latach 90-tych wpadły w pułapkę zadłużeniową, gdy drastycznie wzrosło oprocentowanie kredytów budowlanych zaciągniętych przez spółdzielnię),
■ zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego (wtedy środki z premii gwarancyjnej są tzw. wkładem własnym).
Dla każdego z tych przypadków ustawa stawia dodatkowe warunki, np. remont domu lub mieszkania jest premiowany jeśli posiadacz książeczki udowodni, że jest jego właścicielem lub że posiada spółdzielcze prawo do lokalu. Nie można uzyskać premii przy remoncie domu, mieszkania teściów czy rodziców. Można jednak na nich scedować swoją książeczkę.
W przypadku wpłat na fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty ważne jest to co zrobi ona z tymi pieniędzmi. Podstawą do ubiegania się o premię są wpłaty na fundusz, o ile co najmniej taka sama kwota przypada na danego właściciela książeczki
w wydatkach wspólnoty lub spółdzielni poniesionych w ciągu ostatnich 24 miesięcy na remont części wspólnej budynku, np. dachu czy elewacji.
Składając wniosek o premię gwarancyjną należy oczywiście udowodnić, że został zrealizowany, któryś z wyżej wymienionych celów mieszkaniowych. W niektórych przypadkach wymaga to przedstawienia wielu dokumentów. Warto o nie dopytać w banku, niezależnie od przestudiowania ustawy.
Wydaje się że wpłaty na fundusz remontowy to najlepszy sposób na odzyskanie pieniędzy z książeczki dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na kosztowne inwestycje
w swoim mieszkaniu. Ze wspólnoty lub spółdzielni trzeba wziąć zaświadczenie o wpłatach
i wydatkach remontowych przypadających na lokal posiadacza książeczki. Może to zrobić posiadacz tytułu prawnego do mieszkania.
PREMIA ZA REMONTY NIE OD RAZU
Zgodnie z informacją podaną na wstępie artykułu wynika, że w niektórych przypadkach na pieniądze trzeba będzie poczekać. Dotyczy to tych, którzy mają książeczki mieszkaniowe założone w latach 80 i zechcą sięgnąć po premię z tytułu wymiany okien, instalacji elektrycznej lub gazowej oraz wpłaty na fundusz remontowy.
Szczegółowy harmonogram jest następujący:
- od 2013 r. po premię będą mogli wystąpić posiadacze książeczek założonych w latach 1980-85.
- od 2014 r. - z roku 1986, od 2015 – z roku 1987, od 2016 – z roku 1988, od 2017 – z lat 1989-90

UWAGA: Po premię należy wystąpić w ciągu pierwszych 6-m-cy roku w którym nabywa się uprawnienia.
I jeszcze jedno: Nabycie uprawnienia do premii w danym roku nie obliguje do remontu. Posiadacz książeczki może go wykonać w dogodnym dla siebie momencie. Należy jednak uważać na terminy związane z zakończeniem działań remontowych, datowane wystawieniem faktury przez firmę realizującą. Dokumenty do PKO BP muszą być złożone
w terminie nie dłuższym niż 90 dni od tego terminu.
I jeszcze jedna informacja, którą już zainteresowanym podawaliśmy w momencie wejścia w życie ustawy. By nie zmarnować książeczki, poprzez bezpremiową jej likwidację, warto poczekać i scedować ją na kogoś bliskiego, który realizuje zadania zawarte w katalogu uprawnień do premii.
Cesja to przekazanie praw do wkładu. Można ją dokonywać pomiędzy małżonkami (także rozwiedzionymi) rodzicami i dziećmi (także przysposobionymi), dziadkami, wnukami, rodzeństwem rodzonym i przyrodnim, pomiędzy powinowatymi (macochą lub ojczymem
i pasierbem).
Może przy tym wystąpić „łańcuszek” przekazań, tak by premia dotarła do zainteresowanego. Stosowne postępowanie co do cesji przeprowadza PKO BP. Prowizja banku od jednej cesji to 70 zł. Ważne jest by zadbać o właściwe terminy dokonywania cesji. Dlatego zainteresowanych odsyłamy do oddziałów PKO BP.

Zarząd ŻSM

Ps. W tekście wykorzystano materiały publikowane w tygodniku „Gazety Wyborczej” – DOM.

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu