04.10.2011

KOMU PRZESZKADZA SPÓŁDZIELCZOŚĆ ?

Widziane z kraju

Szanowni Państwo,

Rząd w pośpiechu i masowo wysyła do Sejmu projekty ustaw. Wiele z nich zawiera szkodliwe społecznie zapisy. Gołym okiem widać, że to strategia obliczona na przemycenie kontrowersyjnych rozwiązań, może nawet sprzecznych z Konstytucją. Trybunał Konstytucyjny taśmowo wydaje orzeczenia, w których stwierdza niezgodność przepisów lub całych ustaw z Konstytucją. W kwietniu 2011 roku TK orzekł, że ustawa – Prawo budowlane z 23.04.2009 r. znosząca pozwolenie na budowę i legalizująca samowole budowlane powstałe przed 1 stycznia 1995 r. narusza zaufanie praworządnych obywateli do państwa i prócz tego, że jest niekonstytucyjna, jest także demoralizująca.

Na bylejakość legislacyjną skarży się wiele środowisk. Nie tylko spółdzielnie odczuwają szkodliwą aktywność Sejmu. Ten zaś pieczołowicie i w pośpiechu dostarcza pracy TK. Nie ma co liczyć na wiedzę i odpowiedzialność posłów. Partie znalazły sposób, aby osłabiać tych, którzy mają własne zdanie. Członek klubu parlamentarnego , który  głosuje nie tak jak nakazała partia, płaci karę pieniężną. Duża część Parlamentu to ludzie, którzy z racjonalnych, materialnych powodów hołdują zasadzie: „Mam własne zdanie, ale się z nim nie zgadzam”.

W tych warunkach odrzucenie poselskiego projektu ustawy o spółdzielniach należy uważać za sukces wspomagany cudem. Teraz będzie parę miesięcy spokoju.

Przewidywany wynik wyborów każe przypuszczać, że w Sejmie następnej kadencji entuzjastów spółdzielni nie będzie zbyt wielu. Chętnych do płacenia kar klubowych będzie jeszcze mniej. Może się okazać, że rząd, który niszczy spółdzielnie, będzie rządził kolejne cztery lata. Niestety może się też wywiązać z wyborczego hasła, które brzmi: „Zrobimy więcej”.

Maria Niedzielska

Red. Miesięcznika „Domy Spółdzielcze”

Z naszego miasta

Skorzystałem z zaproszenia Pana Prezydenta Miasta na spotkanie w Resursie, by zobaczyć z bezpośredniej bliskości Premiera naszego Rządu, który gościł w naszym mieście dwa tygodnie temu. Dyskusja na spotkaniu dotyczyła funkcjonowania organizacji pozarządowych, ich roli w procesie wychowawczym dzieci i młodzieży, w organizowaniu pomocy i opieki dla osób wykluczonych, dla ludzi złotego wieku.

Akurat w tych obszarach nasze miasto ma znaczące osiągnięcia: w sporcie, w kulturze,
w procesie pomocy dla dzieci z rodzin zubożałych w wyniku upadku żyrardowskiego przemysłu. Tak się składa, że wiele z tych rodzin mieszka w budynkach naszej spółdzielni, wiele ma problemy z regulowaniem zobowiązań czynszowych, spora grupa z nich już dawno powinna być wyeksmitowana poza spółdzielnię.

Ale spółdzielnia, to poza więzią ekonomiczną, także solidaryzm ekonomiczny, to troska o członka i jego rodzinę, o człowieka który znalazł się w biedzie. Stwarzamy mu szansę spłaty, pomagamy przetrwać. Czy tak samo zrobią wspólnoty mieszkaniowe do których powstania parli rządzący? Czy też okażą miłosierdzie ubogim?.

To u nas, od dawna funkcjonują „świetliki”, które zamierza rozwinąć w kraju ekipa rządząca. Tak, to nasze trzy placówki społeczno wychowawcze, od kilkudziestu lat są takimi „świetlikami” utrzymywanymi przez spółdzielców. To w nich ludzie „złotego wieku” w kilku klubach seniora, znajdują miejsce na realizację swoich potrzeb.

Wraz z „zamierzaną” likwidacją spółdzielni zniknęłyby one z terenu osiedli, z miasta.

Wypełniamy zatem kolejną ważną funkcję, której nie jest w stanie sprostać do końca nasze Państwo.

To dlatego powiedziałem Premierowi, że jeżeli rządzący nie chcą nam w naszym działaniu pomagać, to przynajmniej niech nam nie przeszkadzają.

Ale Pan Premier miał usłyszeć inne gorzkie pytania, które w naszym samorządzie spółdzielczym, w spółdzielczości w kraju są formułowane. Nie zadałem ich, przez delikatność, ale je Państwu przedstawię. Oto one:

1/ Dlaczego w polskim parlamencie, przy procedowaniu ustaw spółdzielczych łamie się nagminnie Konstytucję RP, na co zwracał wielokrotnie uwagę i kwestionował przyjęte zapisy Trybunał Konstytucyjny?  Skutki działania niekonstytucyjnych ustaw były po orzeczeniu TK nieodwracalne, tak jak to ma miejsce z zabranym spółdzielniom w ostatnich latach majątkiem.

2/ Dlaczego formacja polityczna Pana Premiera, zwana „obywatelską”, odmawia uczestnictwa w pracach nad ustawami w Sejmie przedstawicielom obywateli, zrzeszonych
w ogólnopolskich organizacjach spółdzielczych oraz marginalizuje ich opinie i udział
w procedowaniu o ile do takiego dochodzi na posiedzeniach komisji sejmowych ?

3/ Dlaczego Rząd łamie ustalenia z koalicjantem (PSL) w sprawie kompleksowych, opartych o konsultacje środowiskowe i konstytucyjne, zmian w ustawach spółdzielczych i pozwala na swobodne działania grupek posłów swojego ugrupowania, inicjujących nowe i szalone pomysły legislacyjne ?

4/Czyj interes ekonomiczny, spółdzielców czy środowisk biznesowych (korporacji developerskich, zarządzających oraz banków) stoi za forsowanymi zmianami ustaw spółdzielczych? Czy chodzi o rozdrobniony majątek byłych spółdzielców, który będzie można łatwo przejmować za długi ?

Pan Premier uprzedził w dyskusji te moje pytania stwierdzając, że wie o co chcę go zapytać oraz, że ja wiem co on mi na to odpowie.

Zgadzam się, wiem. Wiem także, że od lat forsowana jest przez rządzących oraz przez większość mediów akcja propagandowa dyskredytująca spółdzielczość mieszkaniową. Wypływa ona z incydentalnych przykładów łamania prawa, w niektórych spółdzielniach mieszkaniowych przez ich kierownictwa (Zarządy).

Tyle, że akcja propagandowa podchwytuje wszystkie pomówienia, z których 95%, po dokładnych kontrolach, czy po postępowaniach prokuratorskich jest oddalane. Zaś analiza skarg na działania spółdzielni mieszkaniowych prowadzona w Ministerstwie Infrastruktury pokazała, że ich zasadność potwierdziła się w 0,02 promila skarg zgłoszonych.  To znacznie mniej niż w innych obszarach gospodarki.

Pan Premier stwierdził, że udało się jednak zatrzymać proces legislacyjny nad krytykowaną nowelizacją ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych . Tak, tylko ja wiem
i wie Pan Premier, że do takiego działania zmusił rządzących protest międzynarodowych organizacji spółdzielczych i Komisji Europejskiej, po nagłośnieniu sprawy przez Forum Spółdzielcze, które odbyło się w dniu 18 czerwca br.

Na koniec, opuszczając spotkanie, Pan Premier podzielił się ze mną poufną refleksją, której nie zdradzę, licząc na to że spółdzielcy z niektórych regionów Polski nie pozwolą dostać się ponownie do Sejmu, antyspółdzielczym szaleńcom zgłoszonym przez swoje ugrupowania polityczne.

Marian Rusinowski


 

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu