10.05.2011 r.

OGRZEWANIE ZAKOŃCZYLIŚMY DEFINITYWNIE.
NADSZEDŁ CZAS ROZLICZEŃ JEGO KOSZTÓW.

Mijająca zima długo nie dawała za wygraną. Pierwszy raz po dwudziestu kilku latach zmusiła nas do wznowienia ogrzewania spółdzielczych mieszkań w tydzień po zakończeniu sezonu grzewczego. W dniu 9 maja zakończyliśmy grzanie w sposób definitywny i rozpoczęliśmy odczyty podzielników.

W tygodniu przedświątecznym Administracje spółdzielcze zostały przywalone lawiną zgłoszeń mieszkańców z żądaniem natychmiastowego wyłączenia ciepła i zarzutami marnotrawstwa pieniędzy wydawanych na zbędne ogrzewanie. Temperaturę emocji podniosła informacja o wysokich kosztach, mijającego sezonu grzewczego, jaką podaliśmy w jednym
z wcześniejszych artykułów i o obowiązku dodatkowych opłat w miesiącu maju br. przez mieszkańców 1/3 spółdzielczych budynków.

Ludziom trudno zrozumieć, że w przytłaczającej większości naszych budynków w ich węzłach cieplnych funkcjonują urządzenia automatyki pogodowej, które odcinają budynki od dostaw ciepła, gdy w ciągu dnia temperatura przekracza ustalony w nastawie poziom 14÷160C, a włącza je, gdy temperatura spada poniżej nastawionych, wieczorami i nocą. Ale ponieważ nie wszędzie tak to funkcjonuje to w kilku budynkach, grzanie przy temperaturach zewnętrznych powyżej 200C wywoływało frustrację i zdenerwowanie. Dlatego
w poświąteczny wtorek zdecydowaliśmy o zakończeniu ogrzewania w naszych budynkach.

Na szczęście żyrardowski system grzewczy funkcjonuje w sposób ciągły z wyjątkiem przerw remontowych, przez cały rok. Przez cały ten czas wytwarza ciepło niezbędne do podgrzewania wody w tych budynkach, gdzie instalacje ciepłej wody funkcjonują. Decyzja
o wznowieniu ogrzewania budynków wymaga zatem jedynie zwiększenia mocy grzejnej systemu, poprzez rozpalenie kolejnych dodatkowych kotłów w Ciepłowni Miejskiej PEC-u.

Dlatego w dniu 3 maja, gdy sypiący śniegiem na południowym zachodzie chłodny front zbliżał się do Mazowsza, podjęliśmy taką decyzję z  którą jak się nam wydaje zgodzili się wszyscy mieszkańcy. W dniu 9 maja ogrzewanie wyłączyliśmy i rozpoczęliśmy akcję odczytu ciepłomierzy budynkowych i podzielników w lokalach.

Akcję odczytów podzielników wraz z wymianą kapilar w podzielnikach wyparkowych przeprowadza u nas firma ROMEX, operator techniczny firmy METRONA. Akcja rozpoczęła się w dniu 9 maja br. W pierwszym etapie trwającym do 15 czerwca, cztery zespoły odczytowe dotrą do wszystkich lokali mieszkalnych budynków uzbrojonych w system termoregulacji i podziału kosztów ciepła. Wizyty odbywać się będą w dniach i terminach ustalonych w harmonogramie I-szego odczytu podanych do wiadomości w ogłoszeniach na klatkach schodowych, na co najmniej 7 dni przed terminem. Przy braku takiego ogłoszenia, które mogło być zdarte lub uszkodzone prosimy o kontakt z Administracją Osiedla, dla potwierdzenia terminu odczytów w budynku. Harmonogram zakłada przeprowadzanie I-szego odczytu w 6÷8 budynkach dziennie.

II odczyt dla lokali nieodczytanych w pierwszym terminie (podanym w harmonogramie) odbędzie się w czasie dodatkowym w okresie od 15 do 30 czerwca br.,
o czym użytkownicy tych lokali zostaną powiadomieni indywidualnie. Niemożność dotrzymania obecności w tym czasie w lokalu należy zgłosić do Administracji Osiedla, dla umówienia dogodnego indywidualnego terminu. Prosimy więc mieszkańców o dyscyplinę
i obecność w lokalu w zapowiedzianym lub umówionym terminie, ponieważ I i II odczyt są dokonywane przez operatora w ramach obowiązków umownych pomiędzy ŻSM
a METRONĄ.

Koszty odczytów i wymiany kapilar w trzecim terminie (po nieskutecznych dwóch próbach), dokonywane na wniosek użytkownika będą obciążać jego osobę. Aby odczyty te były uwzględnione w rozliczeniach minionego sezonu grzewczego dopuszcza się ich wykonanie w okresie 10-ciu dni od daty zakończenia odczytu w drugim terminie. Opłaty za trzeci odczyt ustalane są w oparciu o zatwierdzony cennik, przedstawiony przez firmę rozliczeniową i doliczane do ostatecznego rozliczenia sezonu grzewczego.

W przypadku braku możliwości odczytu w lokalu wyposażonym w podzielniki kosztów, z powodu nieobecności użytkownika w trzech ustalonych terminach odczytu, rozliczenie następuje na poziomie wniesionych zaliczek i zamknie się w bieżącym sezonie wynikiem „0”. Zasady tych rozliczeń w kolejnych latach, oraz  wszystkie inne szczegóły dodatkowych płatności zawiera obowiązujący w ŻSM od 2003 r. Regulamin rozliczania kosztów centralnego ogrzewania, zgodnie z którym prowadzone są działania z tym związane
i do którego odsyłamy wszystkich zainteresowanych.

Zakładamy, że po sprawnej akcji odczytów pierwsze rozliczenia z METRONY dla mieszkańców pojawią się na przełomie miesięcy lipca i sierpnia br.

 

Zarząd ŻSM

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu