19.04.2011

MIJAJĄCY SEZON GRZEWCZY DŁUGI I DROGI

Jedna trzecia budynków Żyrardowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej osiąga ujemny bilans opłat za ogrzewanie mieszkań w mijającym sezonie. Dla tych budynków obowiązek wnoszenia zaliczek na poczet  kosztu grzania zostaje przedłużony na miesiąc maj br. Ten manewr pozwoli na ograniczenie skali indywidualnych dopłat jakie musieli by wnosić ich mieszkańcy po rozliczeniu kosztów poprzez podzielniki.

Nie wszyscy pamiętają, że sezon grzewczy 2010/2011 rozpoczęliśmy w naszym mieście rekordowo wcześnie. U nas był to dzień 17 września, prawie miesiąc przed zwyczajowym terminem – 15 października. Natomiast wszyscy wiedzą, że obowiązek wnoszenia zaliczek na poczet ogrzewania zaczyna się u nas od 1 października. We wrześniu grzeliśmy się więc niejako na kredyt.

Zaliczki na mijający sezon założyliśmy optymalnie w wysokości kosztów poprzedniego sezonu grzewczego jakie przypadły dla każdego lokalu. Jedyne ograniczenie to poziom minimalny, który dla obecnego sezonu wyniósł 1,80 zł/m2 pu. (niższej zaliczki nie ustalaliśmy dla żadnego z lokali).

Działania te poprzedziła uzyskana prognoza co do zakładanych zmian cen producenta (jedynie wzrost VAT o 1% z dniem 01.01.2011 r.), oraz brak katastroficznych prognoz co do ostrości i uciążliwości sezonu grzewczego.

Życie weryfikuje jednak każde plany. Zima okazała się okresami wyjątkowo mroźna, zaś czasowo znacznie dłuższa, co wymagało ciągłości intensywnego  grzania.

W rezultacie koszt ogrzewania budynków spółdzielczych na koniec miesiąca marca br. wyniósł 6,422 mln. zł. i był o 1 mln zł. wyższy od kosztu całego sezonu ubiegłorocznego, który zamknęliśmy kwotą 5,414 mln. zł.

Tymczasem chłody mamy takie, jak każdy czuje, zaś prognozy dają nadzieję na zakończenie ogrzewania dopiero po 20 kwietnia. Dlatego decyzje jakie podjęliśmy, zabezpieczą środki na pokrycie zwiększonych kosztów ogrzewania i pozwolą zmniejszyć skalę ewentualnych dopłat przez mieszkańców po indywidualnych rozliczeniach.

Przypominamy jednocześnie, że podobne działania realizowaliśmy już w naszej spółdzielni  kilkakrotnie, wtedy gdy prognozy rozliczeniowe kształtowały się niekorzystnie.

Decyzja o przedłużeniu pobierania zaliczek na poczet ogrzewania w budynku przez kolejny, ósmy miesiąc (maj br.), którą zatwierdzono uchwałą Rady Nadzorczej nr 24 z dnia 11.04.2011 r. obejmuje 54 nieruchomości, w których bilans rozliczenia na koniec miesiąca marca br, wraz z symulacją miesiąca kwietnia daje wynik ujemny.

W przeliczeniu na jednostkę powierzchni użytkowej, waha on się w tych budynkach
w przedziale od -0,11zł/m2 do -5,29 zł/m2.

W tej grupie budynków znajdują się wszystkie zlokalizowane w os. Żeromskiego
i Sikorskiego budynki typu Czerskiego, w liczbie 9-ciu, w których nie zainstalowano dotychczas systemu termoregulacji i podzielników, którą to czynność musi poprzedzić kosztowna modernizacja wewnętrznej instalacji grzewczej (wymiana pionów i podejść grzejnikowych na nowe o większych przekrojach). Brak możliwości indywidualnej regulacji ciepła przez mieszkańców tych budynków powoduje, że przekroczenia kosztów są w nich największe.

W sumie więc najwięcej, bo 21 budynków z bilansem ujemnym, to budynki
os. Żeromskiego i Sikorskiego. Pozostałe to, jeden z os. Batorego i bud. przy Radziejowskiej, 7 z os. Centrum, 4 z os. Kościuszki, 6 z os. Wschód, 11 z os. Teklin i 3 z os. Piękna. Szczegółowy wykaz budynków znajdą zainteresowani w Administracji swoich osiedli. Natomiast informacja dotycząca obowiązku płatności zaliczki  na ogrzewanie przez dodatkowy miesiąc maj br., będzie podana na tablicach klatek schodowych budynków, których dotyczy oraz na stronie internetowej spółdzielni www.zsm.net.pl.

Należy też przestrzec tych mieszkańców, gdzie dodatni bilans rozliczenia ich budynków oscyluje blisko zera, że wyniki indywidualnego rozliczenia mogą im przynieść rozczarowanie na które powinni być przygotowani.

 

Zarząd ŻSM

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu